-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת השרים אישרה: נצרת ועספיא יוגדרו ממחר אזורים מוגבלים

בנוסף הוחלט כי ההגבלות על קלנסווה ובוקעתא יוארכו בשבוע • התאחדות הקניונים, שאחראית על חלק ממרכזי הקניות, תפעיל פיילוט שכולל "סיירות קורונה" שמתריעות על עומסים - ללא אישור משרד הבריאות • סלע המחלוקת: התעקשות משרד הבריאות כי כניסה לקניונים תיעשה באמצעות קוד QR
כתבי כאן חדשות
20 בנובמבר 2020
06:55
עודכן ב 15:05

ועדת השרים לענייני אזור מוגבל הכריזה היום (שישי) כי סגר יוטל בנצרת ובעספיא ממחר ועד ליום חמישי. נוסף על כך החליטה הוועדה כי ההגבלות על קלנסווה ובוקעתא יוארכו בשבוע.

מוקדם יותר הודיעה התאחדות הקניונים שאחראית על חלק ממרכזי הקניות הסגורים כי החלה להפעיל פיילוט של פתיחה מדורגת של קניונים. בקניון הקריון בקריית ביאליק נפתחו כמה חנויות. שוטרים עוברים בין החנויות, מסבירים לבעלי החנויות שהם עוברים על החוק ומתריאים מפני קנסות. חלק מהחנויות נסגרו עם הגעת המשטרה.

גם הקניון הגדול בפתח תקווה פתח את שעריו בניגוד לחוק. בכניסה לאחת החנויות נכתב כי 18 אנשים יכולים להיכנס אליה בו זמנית. במקביל, מפגינים בשוק הכרמל נגד ההגבלות ירדו לכביש ואיימו בפתיחת חנויות ודוכנים ביום ראשון.

על פי מתווה הפתיחה של ההתאחדות, שלא קיבל את אישור משרד הבריאות, הוחלט על הקפדה על מניעת התקהלויות תוך שימוש ב"סיירות קורונה" שיסתובבו בקניונים, והפעלה של מצלמות אבטחה וכריזה. נוסף לכך, אמורים להופיע באתרי האינטרנט עדכונים לגבי המקומות שבהם ישנם עומסים. 

אמש פורסם בחדשות הערב כי מחלוקת בין משרדי הבריאות, המשפטים והאוצר מונעת גיבוש מתווה לניסוי לפתיחת הקניונים. במשרד הבריאות מתנים את פתיחת הקניונים בכך שכל מבקר ייסרק סריקה דיגיטלית עם קוד QR. מה שייאפשר לפקח על זהות המבלים ולהודיע על גילוי מגעים עם אנשים שיתגלו כחולים. במשרד המשפטים אומרים כי מדובר בצעד שמעורר קושי, ולכן במשרד האוצר מתנגדים לדרישה, מחשש שתעכב את יישום הניסוי. משלא הושגו הסכמות בעניין זה, המשרד מבצע את הפיילוט לבדו.

גורמים בממשלה טוענים כי במשרד הבריאות מציבים את הדרישה בניסיון לסכל את פתיחת הקניונים. ישנה גם מחלוקת כמה קניונים יהיו רשאים להשתתף בפיילוט. ככל הנראה יהיה מדובר בשלושה בכל מחוז – צפון, דרום ומרכז. 

בעקבות העלייה בתחלואה: ועדת השרים תכריז על סגר ביישובים נוספים

בתוך כך, ועדת השרים לענייני אזור מוגבל תתכנס היום לצורך הכרזה על סגר ביישובים נוספים. בישיבה צפויים להחליט על הארכת הסגר על קלנסוואה ובוקעתה, ועל הכרזה של סגר בעספיא ובנצרת. מניין המתים מנגיף קורונה עומד נכון להבוקר על 2,742 בני אדם. אתמול אובחנו 758 נדבקים חדשים ושיעור הבדיקות החיוביות נכון לאתמול הוא 1.4%. מספר החולים שמצבם קשה - 304, מתוכם 134 מונשמים. מספר החולים הפעילים הוא 8,427.

דוח מרכז המידע והידע הלאומי למערכה בקורונה שפרסם היום משרד הבריאות קבע כי לראשונה מזה כחודש וחצי, מזוהה בשבוע האחרון עלייה במספר המאומתים החדשים, בממוצע שבועי. "המשך ההקלות ללא הקפדה יתרה שתלווה אותן צפוי להאיץ את רמת התחלואה", נכתב בדוח. במרכז המידע והידע אף הבהירו כי "חיסונים כאלו ואחרים לא צפויים להשפיע באופן ממשי על מהלך המגפה בישראל בחורף הקרוב בשל אתגרי ייצור, אספקה והפצה".

מוקדם יותר היום אמר פרופ' מסעד ברהום, מנהל בית החולים בנהריה שמייעץ לוועדה למיגור הקורונה במגזר הערבי, כי "יש עלייה, בעיקר בחולים הקשים". לדבריו, "נראה שלא למדנו כלום והגל השלישי בדרך -  גם בגלל החתונות במגזר הערבי, אבל גם בכלל. קנס במאות אלפי שקלים היה יכול למנוע לא מעט חתונות". הוא גם יצא נגד פתיחת מערכת החינוך ואמר כי "אי אפשר לפתוח את המערכת מבלי לערוך בדיקות מקדמיות".

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי שיקמן, מיכל וסרמן, עופר חלפון, חן ביאר וליאל קייזר