אילוסטרציה

שוחחתם בטלפון או התכתבתם עם חולה מאומת? אתם עלולים להישלח לבידוד

במשרד הבריאות הודו שמדובר בבעיה מוכרת וכי לאחרונה נרשם שיפור בנושא וכי חלה ירידה במספר השגיאות המדוברות
דקלה אהרן שפרן
24 בנובמבר 2020
07:37

פרסום ראשון: איכוני שב"כ עלולים להביא לזיהוי אדם כמי שהיה בקרבת חולה קורונה מאומת, גם אם היה עמו בקשר טלפוני בלבד ולא שהה בקרבתו כלל. כך פורסם הבוקר (שלישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. אזרחים שאוכנו על-ידי שב"כ ונאמר להם כי נחשפו לחולה קורונה, דיווחו כי הקשר היחיד שהיה להם עם החולה היה קשר טלפוני, שכלל שיחות או מסרונים. בכיר במשרד הבריאות הודה כי מדובר בבעיה המוכרת למערכת, אך הוסיף כי לאחרונה נרשם שיפור בנושא וכי חלה ירידה במספר השגיאות המדוברות. 


פרופ' אפרת מונסנגו-אורנן, ראש החוג לתזונה בפקולטה לחקלאות שבאוניברסיטה העברית, קיבלה הודעה כזו. כך, בזמן שנטען שנחשפה לחולה היא הייתה בכלל בהרצאה בזום. "בשבוע שעבר קיבלתי סמס, שלפי חקירה אלקטרונית נחשפתי לחולה מאומת ועליי להיכנס לבידוד" סיפרה. "ידעתי בוודאות שבשעה שנטען שנחשפתי הייתי לבד במשרד. התקשרתי למשרד הבריאות כדי לקבל שחרור מהבידוד. בשיחה עם המתחקר התברר שלא הייתי כלל בקרבת אותו אדם שהם חושבים שנחשפתי אליו, אבל כן הייתי איתו בקשר של מייל, ווטסאפ וטלפון סמוך לזמן שנטען שנחשפתי, ולכן אני סבורה שזו הסיבה שמלכתחילה חשבו שנחשפתי".  

בשירות הביטחון הכללי אמרו בתגובה כי משרד הבריאות הוא הגורם המוסמך לענות בעניין זה. במשרד הבריאות אמרו כי הנושא נמצא בטיפול פיקוד העורף, ואילו בפיקוד העורף אמרו לכאן חדשות כי הכתובת בסוגיה זאת היא משרד הבריאות.

ד"ר עדי ניב-יגודה, מומחה למדיניות בריאות ומשפט רפואי, אמר כי לצד התועלת שבאיתור מגעים והתראה על חשיפה לחולי קורונה, קיימת פגיעה לא מידתית בפרטיות. כך למשל השימוש בטכנולוגיה שאינה מבוססת רק על מיקום גיאוגרפי, כמו זיהוי שיחות טלפון או הודעות, עשוי לחשוף קשרים חבויים בין אנשים שונים, כמו גם בין גורמים מסחריים ואחרים. ד"ר ניב-יגודה הוסיף כי על רקע השחיקה הדרמטית באמון הציבור בצעדי הממשלה ובמניעיה, נראה שבשלב זה הנזק מאופי איכוני שב"כ ועומק חדירתם למרחב הפרטי עולה על התועלת לציבור ובריאותו.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי האיכון על-ידי כלי שב"כ, כמו כל כלי טכנולוגי, הוא בעל יתרונות וחסרונות וכי בשל כך הוקם מוקד השגות על בידודים על בסיס השימוש בכלי זה.