פינוי מנחל צפית
צילום: פלאש 90

השר הנגבי הקים ועדת בדיקה ממשלתית בפרשת אסון נחל צפית

שר ההתיישבות הממונה על המכינות הקדם צבאיות אמר בכאן רשת ב כי הוועדה תבחן את הדרכים למניעת אסונות דומים. בראש הוועדה תעמוד שופטת המחוזי בדימוס שולמית וסרקרוג ויהיו חברים בה האלוף במילואים דורון אלמוג ומנכ״ל משרד ההתיישבות לשעבר אבי נעים
בחצי היום
24 בנובמבר 2020
12:21

האסון בנחל צפית: שר ההתיישבות צחי הנגבי, הממונה על המכינות הקדם צבאיות, הקים ועדת בדיקה ממשלתית לבחינת הדרכים למניעת אסונות דוגמת האסון בנחל צפית. בריאיון לאסתי פרז היום (שלישי) אמר השר הנגבי כי בראש הוועדה תעמוד סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה לשעבר, השופטת בדימוס שולמית וסרקרוג. שני חברי הוועדה הנוספים יהיו האלוף במילואים דורון אלמוג ואבי נעים, לשעבר מנכ״ל משרד ההתיישבות וראש המועצה המקומית בית אריה-עופרים. הוא ציין  כי יפנה היום לשר המשפטים, אבי ניסנקורן, בבקשה שיעניק לוועדה סמכויות של ועדת חקירה.

השר הנגבי אמר כי מפעל המכינות הוא מיזם ישראלי ייחודי מופלא, שמכשיר את דור העתיד שלנו למעורבות חברתית, לפיקוד בצה״ל ולהובלה לאומית וכי חובתו כשר הממונה לוודא שלעולם לא נדע עוד אסונות מחרידים דוגמת האסון בנחל צפית. "אף ששנתיים וחצי חלפו מאז, טרם גובשו כללי ברזל מחייבים שעל פיהם תתקיים הפעילות במכינות. הוועדה תיהנה מסמכות רחבה לעצב את תחומי חקירתה, ואני משוכנע שתוצרי עבודתה יצילו חיים, ויעצימו את ביטחונם של ההורים במכינות כגופים שמסוגלים לשאת באחריות הכבדה לשלום בנותיהם ובניהם במלוא המחויבות, המשמעת וההקפדה״.

לנוכח העובדה כי בימים אלה מתנהל משפטם של שני הנאשמים בפרשה, יובל כהאן ואביב ברדיצ'ייב, הודיע הנגבי ליועץ המשפטי לממשלה כי הוועדה תקפיד להימנע מכל פעולה שיהיה בה כדי לפגוע בניהולם התקין של הליכים אלה, ככל שהם משיקים לפעילות הוועדה.

בשיטפון שאירע בנחל צפית באפריל 2018 נספו תשע נערות ונער - חניכי מכינת ״בני ציון״ מתל אביב שיצאו לטיול גיבוש במקום ונקלעו לשיטפון. הממשלה העבירה בחודש מאי האחרון ממשרד החינוך למשרד ההתיישבות את האחריות על 56 המכינות הקדם צבאיות, שאליהן מגיעים מדי שנה כ-3,000 צעירות וצעירים. הנגבי נפגש ביום כניסתו לתפקיד עם נציגי ההורים השכולים, שנימקו בפניו את דרישתם לחקירת נסיבות האסון בידי גורם ממלכתי בלתי תלוי.