אלימות, נשים, רצח נשים
צילום: תומר נויברג, מרים אלסטר ואוליבייה פיטוסי •

כ-12% מכלל הנשים בנות 20 ומעלה נפגעו מעבירות מסוגים שונים

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרגל יום המאבק הבין-לאומי באלימות נגד נשים: כ-4% מכלל הנשים בארץ הוטרדו מינית • נציג המשרד לביטחון פנים בוועדת הכספים: רק 2.2 מיליון שקלים מתוך 30 מיליון שיועדו לטיפול באלימות במשפחה הועברו
נופר משה
24 בנובמבר 2020
13:06

כ-12% מכלל הנשים בנות 20 ומעלה - כ-339 אלף נשים - נפגעו מעבירות מסוגים שונים. כך עולה מנתוני סקר ביטחון אישי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 209 המפורסם היום (שלישי) לרגל יום המאבק הבין-לאומי למניעת אלימות נגד נשים. 

מהנתונים עולה עוד שכ-122 אלף נשים - כ-4% מכלל הנשים בנות 20 ומעלה - נפגעו מהטרדה מינית. מתוכן כ-79 אלף נשים בנות 34-20. כ-7,000 נשים נפגעו מעבירת מין כגון מעשה מגונה, ניסיון לאונס או אונס. בקרב הנשים שנפגעו מהטרדה מינית, כ-81 אלף נפגעו בשנה האחרונה מחוץ למקום עבודתן, לעומת כ-40 אלף שנפגעו מהטרדה מינית במקום העבודה.

איך הגענו למצב שבו אחת מכל שלוש נשים תעבור פגיעה מינית? | צפו בסדרת הכתבות

כ-82 אלף נשים נפגעו מאלימות או מאיום באלימות. כמעט 45% מהן דיווחו על כך למשטרה. אחוז דומה נמצא גם בקרב הגברים שנפגעו מאלימות. עוד עולה מן הנתונים כי נשים מרגישות פחות בטוחות ללכת לבד באזור מגוריהן בשעות החשכה לעומת גברים- 79.6% לעומת 91.7%, בהתאמה.

ועדת הכספים דנה הבוקר בתקצוב התוכנית הלאומית למאבק באלימות כלפי נשים. בדיון חשף נציג המשרד לביטחון פנים כי רק 2.2 מיליון שקלים מתוך 30 מיליון שיועדו לטיפול באלימות במשפחה במשטרת ישראל ובשירות בתי הסוהר הועברו למשרדו. "המשטרה ושירות בתי הסוהר עושים את הכול עם כוח האדם הקיים", ציין הנציג. "אנחנו לקחנו מהגורן ומן היקב כדי להוציא לפועל את הדברים החשובים. התקציב שחסר הוא חיוני ביותר כדי שנעמוד בתוכנית הבין-משרדית".

בדיון אמרה נציגת משרד הרווחה, איריס פלורנטין, כי כלל התקציב שהועבר נוצל השנה. לדבריה, מדובר על 30 מיליון שקלים בבסיס התקציב, 20 מיליון שקלים שניתנו כתוספת ועוד 10 מיליון של תוספת קורונה. פלורנטין סירבה לנקוב בסכום הנדרש כדי להוציא לפועל את כלל התוכנית. היא ציינה כי כל סכום שיועבר, ינוצל וכי יש חוסר בתקנים.

יו"ר הוועדה חבר הכנסת משה גפני אמר בסיום הדיון: "הוועדה לא תקבל רק 30 מיליון שקלים בבסיס התקציב, אנחנו מבקשים למצוא דרך להעביר מיד 100 מיליון שקלים להשלמת התקנים כדי למגר את התופעה הנוראית הזו". נציג האוצר אמר כי 100 מיליון שקלים זהו לא סכום שניתן יהיה להוציא בפועל. "גם התוכנית המקורית קבעה תוספת של 50 מיליון שקלים בכל שנה", אמר.