התקיפה בסוריה הלילה

הטלוויזיה הסורית הרשמית: ישראל תקפה בכמה אתרים במדינה

מרכז המעקב הסורי: שמונה אנשי מיליציות פרו-איראניות נהרגו בתקיפה. גורם צבאי סורי: אין נפגעים בתקיפה הישראלית, לפי הגורם בתקיפה בדרום קוניטרה ובדרום מזרח לדמשק נגרמו רק פגיעות ברכוש. שגריר ישראל באו"ם ארדן דורש ממועצת הביטחון לפעול מיידית להוצאת הכוחות האיראניים מסוריה
עומרי חיים
25 בנובמבר 2020
00:19
עודכן ב 09:43

מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם מסר הבוקר (רביעי) כי שמונה פעילים במיליציות הפרו-איראניות נהרגו הלילה בתקיפות בסוריה המיוחסות לישראל. על פי ההודעה שטרם קיבלה אישור מגורם רשמי, התקיפה בוצעה במרכזים ומחסני נשק של אותן מיליציות.

מוקדם יותר דיווחה הטלוויזיה הסורית על שתי תקיפות שביצעה ישראל, האחת באזור קוניטרה והאחרת בדרום-מזרח דמשק. גורם בצבא סוריה מסר כי מטוסים ישראלים תקפו מאזור רמת הגולן וכי נגרם נזק לרכוש אך לא דווח על נפגעים. 

לפי הדיווחים, חיל האוויר של צה"ל תקף מטרות בכפר רוויחינה, שבדרום קוניטרה ובג'בל אל-מאנע, מדרום מזרח לבירה דמשק. קודם לכן, תחנת רדיו המקורבת למשטר אסד דיווחה על קולות פיצוץ גדול באזור מערב דמשק.

בתוך כך שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, הגיש הלילה מכתב תלונה רשמי למועצת הביטחון בו דרש לנקוט מיידית צעדים נגד הנוכחות האיראנית בסוריה ולגנות את האירועים האחרונים בהם הונחו מטעני חבלה סמוך לגדר הגבול עם סוריה. "המשטר הסורי ממשיך לאפשר לאיראן וזרועות הטרור שלה לנצל את שטחו להקמת תשתיות צבאיות ולערער את היציבות באזור", כתב ארדן למועצה.

לפני שבוע, צה"ל תקף מטרות סוריות ואיראניות בתגובה להנחת המטענים מצדו הישראלי של הגבול. בסרטון שפרסם לאחר התקיפה אמר שר הביטחון בני גנץ כי "ישראל לא תסבול הפרות ריבונות בשום גזרה ולא תאפשר התעצמות מסוכנת בשום גבול".

בתגובה, איראן שיגרה ביום ראשון איום לעבר ישראל. דובר משרד החוץ בטהראן סעיד חטיבזאדה אמר כי ארצו תתמודד מול כל ניסיון ישראלי לפגוע בנוכחותה של איראן בסוריה: "הסתיימה התקופה שישראל יכולה לפגוע במטרות איראניות מבלי להיפגע".