אנתוני בלינקן, הלילה
צילום: גטי אימג'ס

שר החוץ האמריקני המיועד: "אבי החורג היחיד מבית ספרו בפולין ששרד את צעדת המוות"

אנתוני בלינקן סיפר על אביו החורג: "כשראה טנק אמריקני, הוא הסתכל על החייל ואמר לו 'אלוהים יברך את אמריקה' - זה מה שאמריקה מייצגת לעולם, כעת עלינו להמשיך בצורה זו"
נתן גוטמן ועופר לרר
25 בנובמבר 2020
04:35

שר החוץ האמריקני המיועד אנתוני בלינקן סיפר אמש (רביעי) בעת הצגתו בממשל החדש כי אביו החורג היה היחיד מבית ספרו בפולין ששרד את צעדת המוות ואת השואה. "כשראה טנק אמריקני, הוא הסתכל על החייל ואמר לו את המילים היחידות שידע באנגלית - 'אלוהים יברך את אמריקה'. זה מה שאמריקה מייצגת לעולם. כעת עלינו להמשיך בצורה זו", אמר בלינקן.

את הדברים אמר בלינקן במסיבת עיתונאים שקיים הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, שבמסגרתה הציג רשמית כמה מהשרים המיועדים בממשלו. עוד אמר בלינקן כי "ארצות הברית לא תוכל לפתור את כל הבעיות של העולם לבדה. היא זקוקה לשיתוף פעולה ולשותפות של מדינות אחרות".

ג'ון קרי, שהיה שר החוץ בממשל אובמה, מונה להוביל את המאבק בהתחממות כדור הארץ. לדבריו, הצטרפות מחדש להסכם פריז, שממנו פרשה ארצות הברית לפני שלוש שנים, לא תספיק. גם הוא הדגיש כי שום מדינה לא תוכל לפתור את משבר האקלים לבדה.

מוקדם יותר אמר ביידן כי הוא שוקל בדעתו למנות רפובליקני לממשלה שיקים, אך עדיין לא קיבל החלטה בעניין. בראיון לרשת אן.בי.סי אמר כי תהליך העברת השלטון החל אמנם באיחור, אך הוא אופטימי שיהיה אפשר להשלים את מלאכת המעבר בזמן שנותר עד להשבעתו.

לדבריו, הוא מצפה להתחיל לקבל תדריכי מודיעין מסווגים כבר מהיום. על תוכניתו ל-100 הימים הראשונים לנשיאותו אמר ביידן כי יציג חוק לרפורמה בהגירה, יבטל את הצווים הנשיאותיים של טראמפ בענייני סביבה ואקלים וידאג לכך שאוכלוסיות חלשות יקבלו את הסיוע הנדרש להם כדי להתגבר על הקשיים שמקורם במשבר הקורונה.

בתוך כך, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הודיע כי משרד החוץ החל בהליך העברת השלטון לממשל ביידן. בריאיון לרשת החדשות של פוקס אמר פומפאו כי הליך העברת השלטון החל לאחר שמינהל השירותים הכלליים, הסוכנות הפדרלית שעליה לאשר את העברת הנשיאות הבהיר לנשיא הנבחר כי הוא יכול להתחיל רשמית בהעברת השלטון.