הפגנה נגד אלימות כלפי נשים
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"אימי קיבלה מאבי מכות כבר בהיריון שלי - זה לינוק את האלימות מהבטן"

נשים שחוו אלימות במשפחה משתפות: "רק כשהגענו למקלט הבנתי שהילדה שלי חוותה את זה יחד איתי והיא בסך הכל היתה בת שלוש" • "בכל מיני עדות, כמו שלי, זה הגיוני שהגבר ישתמש באלימות פיזית, כלכלית ונפשית" | יום המאבק באלימות כלפי נשים
סדר יום
25 בנובמבר 2020
11:00

יום המאבק באלימות כלפי נשים: "הייתי ארבעה חודשים במעון לנשים מוכות ובן הזוג היה חופשי והמשיך לאיים עלי דרך הפייסבוק ודרך אנשים", כך אומרת רונית (שם בדוי) בריאיון הבוקר (רביעי) לליאת רגב בתוכנית "סדר יום". "הוא איים עליי בזמן שהייתי בהיריון מתקדם, שיעשה לי הפלה ושייקח לי את הילדה. הוא איים שיירצח אותי ואת הבן שלי בן ה-12". עוד שיתפה כי לאחר מעצר של מספר ימים הבעל ברח לאילת מחיפה וכי התיק נסגר.

"לא תמיד אנחנו מודעים לכל מיני דברים. בכל מיני עדות, במקרה שלי בעדה הקווקזית, זה הגיוני שהגבר ישתמש באלימות פיזית, כלכלית ונפשית. אמרו לי שזה בסדר וצריך ללבן עם בן הזוג את הדברים - ככה מלמדים אותך כבר מההתחלה. ראיתי הרבה מקרים כאלה סביבי - גם כילדה. אמא שלי קיבלה מאבא שלי מכות כשהייתי בגיל אפס - כבר בהיריון שלי. זה לינוק את האלימות מהבטן".

האזינו לריאיון המלא

ועדת השרים לחקיקה תאשר שורת חוקים להגנה על נשים

ועדת השרים לענייני חקיקה התכנסה לדיון טלפוני והחליטה לתמוך בהצעת החוק של חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן להגנה על נשים נפגעות אלימות ובמסגרתה טיפול בגברים אלימים ומניעת פיטורי נשים שנמצאות במקלט לנשים מוכות.

כמו כן, הבוקר התכנסה הוועדה לקידום מעמד האשה לשוויון מגדרי לדון בהחלטת הממשלה בנושא גיבוש תוכנית לאיתור, מניעה וטיוב הטיפול לצמצום האלימות במשפחה. "השאלה היא אם אחרי ההכשרות לשוטרים בעבודה מול נשים במצוקה ונורות האזהרה מגיע שופט ולא מרחיק את הגבר - הכל ירד לטמיון ואישה נרצחת", כך אמרה ח"כ תמר זנדברג, יו"ר הוועדה והוסיפה כי "הכשרות לשופטים חייבות להיות. חייבים להעלות את זה בסדר העדיפויות ושר המשפטים נענה לזה, אם הגענו למצב שאדם אלים כבר הגיע לפני שופט ושם לא עוצרים את זה - זו פצצה מתקתקת״, אמרה. זנדברג גם הוסיפה כי ישנם שינויים שאינם מצריכים כסף והם הנחיות העבודה, וכי התקצוב אמור להיות מחולק 30% לטיפול בצד האלים, 30% לנשים ו-30% לקהילה ולאיתור. 

התוכנית למאבק באלימות כלפי נשים אושרה כבר ב-2017, אך חלקים רבים ממנה לא יושמו עד כה, עקב מכשולים בירוקרטיים. התקציב - 250 מיליון שקלים לא נוצל ורק 50 מיליון שקלים, שהתווספו בתקופת הקורונה, נוצלו. אתמול בוועדת הכספים הוחלט על הקצאת 100 מיליון שקלים נוספים - השאלה מתי. על פי נתוני מדד האלימות של ויצ"ו במהלך הגל הראשון של הקורונה חלה עלייה של 240% במקרי האלימות המדווחים בין חודש מארס לחודש אוקטובר. גם במעונות לנשים מוכות נירשמה תפוסה של פי שלושה יותר מבמקלט אחד בכל השנה, זאת כאשר הגברים נותרים חופשיים. השינויי אותו מציעה התוכנית הוא נשיאה בנטל גם של הגברים. שר המשפטים ניסנקורן מציע חבילת סיוע לנשים - אך לאור המצב הפוליטי נשאלת השאלה מתי הדברים ייקרו.

על פי מסמך שהכין מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוצג בדיון בוועדת העבודה והרווחה עולה כי מאז 2018 נרצחו בישראל 70 נשים, זאת כאשר ב-35% מהמקרים החשוד ברצח הוא בן זוגה של האישה. כשליש מהמקרים בוצעו על ידי בן משפחה אחר. רוב הנרצחות (58%) היו לא יהודיות. שיעור העולות בקרב הנרצחות על ידי בן זוגן היה גבוה משיעורן באוכלוסייה - 33%.

בשנים 2018-2019 נפתחו במשטרה 30 אלף תיקים על עבירות אלימות כלפי נשים מצד בני זוגן - כשלושה רבעים מהם נסגרו בשל חוסר בראיות. בנוסף, קרוב ל-600 תיקים נפתחו בכל אחת מהשנים 2018, 2019 בשל הפרה של צווי הגנה שהוציאו בתי משפט להגנה על נשים.

בנושא אלימות במשפחה בתקופת הקורונה נכתב במסמך כי מספר הפניות למוקד המצוקה הארצי של משרד הרווחה עלה ביותר מפי שניים. העלייה הגדולה ביותר היתה במספר הפניות בנושא אלימות בין בני זוג - ביותר מפי ארבעה. בתקופת הקורונה חלה גם עלייה של 13% במספר התיקים שנפתחו במשטרה בגין עבירות אלימות בין בני זוג.

"הוא היה נסיך מהחלומות, ככל שעבר הזמן זה הפך לסרט אימה"

"בשנות ה-30 לחיי הייתה לי קריירה מפוארת. עבדתי בתפקידים בכירים ומה שהיה חסר לי הוא רק אהבה. ואז הכרתי אותו. הוא הגיע כמו נסיך מהחלומות, עם מחוות שרואים רק בסרטים. תוך חודש עברנו לגור ביחד. ככל שעבר הזמן זה הפך לסרט אימה", כך שיתפה אישה שעברה אלימות בתוך המשפחה בראיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום". "הוא התחיל לומר לי 'אם את הולכת לחברות או למשפחה זה פוגע באהבה שלנו', אז נשארתי, כי האהבה מופלאה. ריב מתלקח, הוא זורק מילה לא במקום, אני סולחת וממשיכים. בכל ריב זה הולך ומסלים – אם בריב הראשון זו קללה, בריב הבא זו כבר דחיפה קלה".

"האלימות הקשה התחילה כשנכנסתי להיריון. בשלב הזה אני כבר מנותקת מהעולם – אז הוא כבר תפס עליי בעלות מלאה – אלימות של בעיטות וחניקות - רק אם אני אומרת משהו באינטונציה לא מתאימה. כחלק ממערכת היחסים - אני מתחילה לקבל עונשים. הכל כמו רכבת הרים – מהכי טוב להכי רע – ואין לי אף אחד אחר בחיים והוא מפעיל עליי מניפולציה - שאף אחד לא יאמין לי. שמעתי ממנו בלי סוף כמה אני אפס – והדברים מחלחלים. היינו יחד שש שנים, כשנולדה הילדה זה הפך בלתי נסבל. רק כשהגענו למקלט הבנתי שהילדה שלי חוותה את זה יחד איתי – והיא בסך הכל היתה בת שלוש".

"התערבות אצל ילדים לאב מכה בזמן אמת - משמעותית"

"היום מתחילים לדבר על מענים לגברים וזה מבורך. את ההתערבות אצל גברים צריך לתפוס עוד הרבה לפני שהאלימות מתפרצת. התערבות אצל ילדים לאב מכה בזמן אמת היא משמעותית", כך אמרה נעמי שניידרמן, מנכ"לית עמותת "אישה לאישה", שמפעילה מקלט לנשים מוכות ודירות מעבר בריאיון לתוכנית "סדר היום" הבוקר. על כך שאישה צריכה למצוא את דרכה מחדש אמר שניידרמן כי: "לגברים יש את החלק שלהם ולנו כחברה יש את החלק שלנו באכיפה ובטיפול. כדי לעזור לאישה לצאת ממעגל האלימות נחוצה המון השקעה באישה עצמה".

בנוסף, שר העבודה והרווחה איציק שמולי אמר היום כי "מול זינוק אדיר של כ-300% במקרי האלימות בתקופת הקורונה, אנו מתגברים ומרחיבים את מערך החירום להגנה על נשים, אבל כדי לשנות את המגמה מחובתנו להחמיר משמעותית את הענישה ולהשלים את החוק לשיקום גברים אלימים".

בהכנת הידיעה השתתפו ורד פלמן, אורלי אלקלעי, אמוץ שפירא ונופר פרדו משה