אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

זה הזמן לשנן את הקוד: האם אתם מוכנים לרפורמת התשלום באשראי?

בשבוע הבא תיכנס הרפורמה לתוקפה ועסקאות יתבצעו באמצעות הקשת הקוד הסודי. תחילה הנוהל יהפוך לחובה ברשתות הגדולות, ובשלב הבא יצטרפו למהלך גם העסקים הקטנים
דנה ירקצי
25 בנובמבר 2020
11:01

בחודשים האחרונים עוד ועוד חנויות מבקשות מהקונים באשראי להקיש בקופה את הקוד הסודי. בעוד שבוע הנוהל הזה יהפוך לחובה ברשתות הגדולות, ואם תרצו לשלם באשראי תדרשו להקיש את הקוד. הרפורמה תיכנס לתוקפה בישראל באיחור ניכר מיתר מדינות העולם. בשלב הבא יצטרפו אל המהלך גם העסקים הקטנים.

לדברי מנהלת יחידת החדשנות בבנק ישראל, אילנית מדמוני, כשעסקאות אשראי מתבצעות בפס מגנטי - היכולת לבצע מרמה והונאה גבוהה יותר. לדבריה, המעבר לשיטת התשלום החדשה היא אמצעי התגוננות מפני כנופיות שמגיעות לישראל לביצוע הונאות מסוג זה. מדמוני הוסיפה שזה הזמן לשחזר את הקוד הסודי של כרטיסי האשראי, ואפילו לבחור קוד סודי חדש.

המדיניות החדשה תאפשר תשלום ללא מגע בשיטת Tap to Pay בכרטיסים חדשים, או הקשת קוד סודי בקנייה מעל 300 שקלים. השינוי המדובר מגיע בעיתוי בעייתי לעסקים, דווקא בתקופת הקורונה כשהתורים ארוכים ומספר הלקוחות מצומצם.

"הרבה מאוד אנשים נתקלים בזה בפעם הראשונה, חלקם כועסים עלינו כאילו אנחנו החלטנו לשנות", אמר אודי פרידמן, זכיין רשת מקסטוק בגבעתיים. פרידמן הוסיף "זה יכול להגיע למצב שאנשים עוזבים את העגלה והולכים".

למהפכת התשלומים שמגיעה לישראל מצטרפת גם טכנולוגיית הארנק הדיגיטלי, שמאפשרת תשלום באמצעות הטלפון הנייד בלבד. חברות האשראי והבנקים זיהו את הפוטנציאל וכבר מתחרות על הלקוחות. היעד של בנק ישראל הוא שעד 2022 נעבור לתשלום בלא מגע. עד אז נאלץ למצוא פתרונות יצירתיים כדי לא לשכוח את הקוד.