השר רפי פרץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר רפי פרץ: אם נצטרך להיות ביחידות מעורבות - הציונות הדתית לא תהיה שם

בכנס ביטחון לאומי ודמוקרטיה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה אמר פרץ: "אם אנחנו רוצים את הציונות הדתית ביחידות הלוחמות, צריך לדעת שיש לנו מגבלה. לא הגיוני שבת תסחוב 50 קילו על הגב"
עקיבא ווייס
25 בנובמבר 2020
13:10

השר לירושלים ומורשת והרב הצבאי הראשי לשעבר רפי פרץ התייחס היום (רביעי) לסוגיית שילוב נשים בצבא, ויצא נגד שילובן ביחידות לוחמות. בכנס ביטחון לאומי ודמוקרטיה שעורך המכון הישראלי לדמוקרטיה אמר פרץ: "אם אנחנו רוצים את הציונות הדתית ביחידות הלוחמות, צריך לדעת שיש לנו מגבלה. נוכל להסתדר אם יהיו בעיות כשרות, נוכל להסתדר עם השבת, אבל אם נצטרך להיות ביחידות מעורבות, מתחת לאלונקה ושמירות בלילה, הציונות הדתית לא תהיה שם. זה לשים את ערך השוויון על פני ערך הניצחון".

עוד אמר השר: "הקצה של הסוגיה התרבותית, שבאה לידי ביטוי עכשיו בבג"ץ סיירות, הוא איזה ערך גובר - ערך הניצחון או ערך השוויון. בעיניי, ערך הניצחון הוא שגובר. ברור שנצטרך להוריד את הרף, מה שקורה בכל יחידה מעורבת, ועם זה נלחמים פחות טוב. לא הגיוני שבת תסחוב 50 קילו על הגב. אז תהיה אחת, אבל אנחנו בדרך להפסיד עשר בנות שמבחינה פיזיולוגית גמרו את השירות ונתקעו עם בעיה חמורה לכל ימיהן. צריך לקחת על זה אחריות. עם זה נלחמים פחות טוב".

פרץ הוסיף כי השילוב ביחידות הלוחמות הוא מאוד מורכב ובפקודת "השילוב הראוי" נתנו לכך מענה, אך "הוא לא היה מושלם". לדברי הרב הצבאי הראשי לשעבר, היה לו סייג בעקבותיו לא היה מוכן לחתום על הפקודה על אף שהכין אותה. "חשבתי שאי אפשר לחייב קצין וחייל לוחם ללכת ליחידה מעורבת", אמר פרץ. "כל השאר, מודיעין, זה בסדר. אבל לוחם, מתחת לאלונקה, ובתוך הטנק, זה סיפור אחר. הגענו למסקנה כי חייל לא יידרש (ללכת ליחידה מעורבת), אבל גם לקצין צריכה להיות האפשרות לכך מסיבות דתיות והצבא צריך לכבד זאת".