שאול אמסטרדמסקי

כולנו אילת: מיליון בדיקות ביום יצילו את המשק?

דמיינו לעצמכם שהיינו יכולים לעשות מיליון בדיקות קורונה ביום, והיינו יכולים לפתוח כבר עכשיו - עוד הרבה לפני החיסון - חלקים גדולים מהמשק. אבל מה אם אנחנו לא כזה רחוקים משם?
שאול אמסטרדמסקי, משחקי הכיס
25 בנובמבר 2020
19:18

הינה מחשבה חצי אפויה. רעיון שהוא לא שלי, הוא של בכיר במערכת הבריאות ואני יודע שהוא עוד לא מושלם. אבל תזרמו איתי שנייה. אנחנו פה בשביל לחשוב.

הרעיון הזה הולך ככה: דמיינו לעצמכם שהיינו יכולים לעשות, מיליון בדיקות קורונה ביום. מיליון. אם זה היה המצב, היינו יכולים לפתוח כבר עכשיו, עוד הרבה לפני החיסון, חלקים גדולים מהמשק.

העניין הוא שלפחות תאורטית, אנחנו לא מאוד רחוקים משם. קיבולת הבדיקות שלנו היום היא בערך 100 אלף בדיקות, אבל בשיטות בדיקה חדשות כשמכניסים שש או שמונה דגימות למבחנה אחת. אפשר להגדיל את הכמות הזאת לבין 600 ל-800 אלף בדיקות כל יום.

אם נגדיל את זה קצת למיליון, זה אומר שכל ישראלי בממוצע יכול להיבדק פעם בשבוע, ואם זה היה המצב, היינו יודעים ממש טוב, איפה המגפה נמצאת ואת מי צריך לבודד, וכל היתר היו יכולים לעשות כמעט מה שהם רוצים.

הינה הבעיות במודל הזה: דבר ראשון, הבדיקה הזאת נורא לא נעימה. אין שום סיכוי שהישראלים יהיו מוכנים לעשות בדיקה בשבוע, בטח לא אם הם מרגישים ממש בריאים. דבר שני, הבדיקות האלה עולות כסף, וודבר שלישי, יש פער בזמן בין הבדיקה לבין התוצאה ובזמן הזה, יכול להיות שהבן-אדם שעשה את הבדיקה נחשף לקורונה.

בדיקות קורונהבדיקות קורונה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

יכול להיות שהשוק החופשי, עם קצת עזרה מהממשלה, יכול להתחיל לפתור את הבעיה הזו בעצמו. למשל, הממשלה יכולה לסבסד בדיקות, זה שווה לה, ולחייב מקומות שרוצים להיפתח בזה שהם יתנו את הביקור של הלקוחות בבדיקת קורונה.

רוצים ללכת לקולנוע? תעשו בדיקת קורונה.
רוצים ללכת להצגה? תעשו בדיקת קורונה.

כמו שיש בדיקת קורונה בכניסה לאילת, כמו שיש בדיקת קורונה למי שרוצה לטוס לחו"ל. ואז אולי, אם הדבר הזה איכשהו יסתדר, נוכל להגיע למצב שאנחנו פותחים חלקים יותר גדולים מהמשק - עוד לפני שיש לנו חיסון.