שירה איסקוב ואביעד משה

בלעדי: השיחה למוקד ההצלה דקות אחרי ניסיון הרצח של שירה איסקוב

"עוד שנייה היא מתה": בהקלטות שפורסמו בכאן חדשות נשמעים שכניהם של הזוג בשיחה מצמררת, מזעיקים את כוחות ההצלה כששירה נעה בין חיים למוות
שלי טפיירו ונופר משה-פרדו
25 בנובמבר 2020
20:26

"אתה תאבד אותה, עוד שנייה היא מתה": כך נשמעו שכניהם של שירה איסקוב ואביעד משה מזעיקים את כוחות הצלה, דקות לאחר ניסיון הרצח של שירה בידי בן זוגה בערב ראש השנה. בהקלטות בלעדיות שפורסמו היום (רביעי) בכאן חדשות נשמעת שכנה זועקת בבכי: "אני חייבת אמבולנס, היא דקורה בכל מקום. אני מתחננת". שכן נוסף אמר בשיחה למוקד: "כל שנייה חשובה, זה עניין של חיים ומוות". 

87 נשים נרצחו בישראל בחמש השנים האחרונות, ברוב המקרים הכתובת הייתה על הקיר. בישראל יש יותר מ-100 אלף עברייני אלימות במשפחה פוטנציאליים, שהוגשה נגדם תלונה במשטרה. נגד כ-80 אלף הוגשה תלונה אחת, ויש יותר מ-20 אלף שהוגשו נגדם תלונות חוזרות. עם כל תלונה נוספת, עולה הסיכון לאותה אישה נפגעת אלימות.

בישראל חיים 194 עבריינים שיש נגדם יותר מעשר עבירות של אלימות במשפחה. אלה הפצצות המתקתקות שהנשים שלצידן חיות בפחד מתמיד, ואלה גם המקרים שעלולים להיגמר ברצח. רק כעשרת אלפים כתבי אישום הוגשו משנת 2016 עד יוני השנה נגד מטילי הטרור במשפחה. מערכת האכיפה והמשפט לא מצליחות לספק הגנה, ולכן נדרש מעקב אחר גברים אלימים.

בחודש ספטמבר אמורה הייתה להתחיל לפעול היחידה למעקב אחר גברים אלימים, כך הכריז לפחות השר לביטחון הפנים הקודם גלעד ארדן. השר הנוכחי אמיר אוחנה דחה את המועד לחודש דצמבר. בינתיים עבודות המטה נמשכות, המכרזים צריכים לצאת, ויחלפו כנראה חודשים רבים עד שהיחידה תתחיל לפעול. הנשים המאויימות ימשיכו לחכות הלגנה.