-
צילום מסך

נתניהו במפעל סלע: יהיו לנו מיליוני חיסונים וכל אזרח שיחפוץ יוכל להתחסן יותר מפעם אחת

שר הבריאות אדלשטיין: ברגע שחותמים על החוזה העבודה מתעצמת - חיייבים לזכור שיש לפנינו חודשים לא פשוטים לעבור • עלייה בתחלואה: יותר מ-1,000 נדבקים חדשים אובחנו אתמול • משה בר סימן טוב: מתהווה כעת גל שלישי של תחלואה בקורונה • שיעור הבדיקות החיוביות אתמול עומד על 1.8%
דקלה אהרון-שפרן
26 בנובמבר 2020
08:17
עודכן ב 12:01

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ביקר היום (חמישי) במרכז הלוגיסטי "טבע סלא" שעתיד לקלוט את חיסוני הקורונה, בחבל מודיעין. בתדרוך לכתבים שם, אמר: "יהיו לנו מיליוני חיסונים, וכל אזרח שיחפוץ יוכל להתחסן יותר מפעם אחת. ממה שאני רואה אין לנו שום מגבלה לוגיסטית לחלוקת החיסונים, וזאת בשורה חשובה לקראת סיום המגיפה במדינת ישראל".

בפתח דבריו אמר נתניהו כי "אני מתרשם שיש פה מפעל ברמה עולמית. מרכז לוגיסטי שמנוהל היטב ויכול לקלוט את מיליוני החיסונים שנביא לישראל".

שר הבריאות יולי (יואל) אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, ביקרו במפעל יחד עם ראש הממשלה. אדלשטיין אמר בנאומו: "ברגע שחותמים על החוזה העבודה מתעצמת. עכשיו יש שאלות לגבי הובלה, אכסון, חלוקה, תיעדוף בחיסונים ועוד - זה דורש מאמץ לוגיסטי אדיר. זה לא אור בקצה המנהרה אלא מסלול לקראת המטרה, קרי החיסון. אך חיייבים לזכור שיש לפנינו חודשים לא פשוטים לעבור ורק בעזרת שיתוף פעולה של הציבור בשמירה על ההנחיות נוכל לחיות חיים סבירים בצד הקורונה עד שנצא מהמשבר הזה".

הפרופסור חזי לוי התייחס למגעים שמקיימת ישראל עם חברות שונות בנוגע לחיסונים למגפה, ואמר: "אנחנו ממשיכים ללחפש עוד מקורות ולהתקדם עם חברות אחרות. הדרך מיציאת החיסון מהמפעל ועד לזרועו של המחוסן מכילה כמה שלבים מורכבים. הדרך עדיין ארוכה, וחייבים להמשיך להתנהג נכון ולא להיות שאננים כדי שתחלואה לא תעלה".

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, אתמול אובחנו 1,069 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות אתמול עומד על 1.8% מתוך יותר מ-60 אלף בדיקות שנערכו. מספר החולים במצב קשה עומד על 282, מהם 122 מונשמים.

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר משה בר סימן טוב אומר כי להערכתו מתהווה כעת גל שלישי של תחלואה בקורונה, שלא ידוע לאילו עוצמות יגיע, כך פורסם היום בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב. בהקלטה שהגיעה לידי כאן חדשות רמז בר סימן טוב כי ייתכן שבהתפרצות הנוכחית סגר לא יהיה בהכרח הכלי המוביל לטיפול בתפרצות. לדבריו, כשמסתכלים על הקורונה, דפוסי התחלואה, דפוסי ההתפשטות והכלים שצריך להפעיל משתנים בין גלי התחלואה השונים.

בר סימן טוב אמר את הדברים בכנס עמותת בשער - אקדמיה למען החברה בישראל: "אקדמיה בימי פנדמיה". הוא הוסיף כי "טבע האדם הוא כזה שהוא חושב בתבניות של אירועים שקרו, אך האירוע הזה לא דומה לשום אירוע אחר באופי, בעוצמה ובמסובכות שלו". המנכ"ל לשעבר אמר עוד כי כשכיהן בתפקיד המשרד היה מוצף באלפי פניות מצטברות והייתה מגבלת זמן שלא איפשרה לשמוע את כל אנשי האקדמיה והמומחים שביקשו להביע דעתם ולהציע הצעות. 

בתוך כך, פרופ' אלי וקסמן ממכון ויצמן שעמד בראש הצוות המייעץ למטה לביטחון לאומי ומייעץ לקבינט הקורונה האשים בכנס שהחלטות הממשלה הובילו לסגר שני וכי אם לא יהיה שינוי משמעותי בזמן הקרוב, הדבר יוביל אותנו גם לסגר שלישי. וקסמן אמר כי הממשלה לכאורה אימצה את המלצות הצוות לגבי ניהול המשבר לטווח ארוך, אך למעשה היא לא מימשה את הסרת המגבלות כפי שהוצע בגלל לחצים פוליטיים –ונכשלה בעניין היכולת לקטיעת שרשרות ההדבקה. וקסמן טען כי משבר הקורונה חושף חולשה ניהולית ומקצועית קשה גם בדרג הפוליטי וגם בדרגים המקצועיים של המשרדים האזרחיים של הממשלה. 

הניו יורק טיימס דיווח הלילה כי מדענים ומומחים רבים מודאגים מהתנהלות של אוניברסיטת אוקספורד וחברת התרופות אסטרהזניקה, בכל הקשור לפרסום תוצאות יעילות ניסוי חיסון הקורונה אשר השניים מפתחות. מומחים מעריכים כעת, שהסיכויים שהרגולטורים בארה״ב או בכל מקום יעניקו אישור חירום לחיסון של אוקספורד ואסטרה-זנקה ירדו באופן משמעותי

מאז חשיפת הממצאים של אסטרהזניקה ואוקספורד מהשלב השלישי בניסוי, הודתה החברה כי במהלך הניסוי הייתה טעות בנתינת המינון השונה בין המטופלים. בתוצאות שפרסמה החברה הייתה רמת יעילות שונה לקבוצת מטופלים (2,800 בני אדם) שקיבלו חצי מנה של החיסון, ואחרי חודש מנה אחת, לבין הקבוצה שקיבלה שתי מנות בהפרש של חודש (יעילות הקבוצה הראשונה - 90%, השנייה 62%). בהמשך השבוע, בכיר באסטרהזניקה הודה כי אף אחד מהמשתתפים לא היה אמור לקבל חצי מנת חיסון, ושזה קרה רק בגלל שהחוקרים התבלבלו במינונים.