תמונת מצב ניו זילנד

אי של שפיות: החיים בניו זילנד ממשיכים כמעט כרגיל | תמונת מצב

הצגות עם מאות אנשים באולם, חגים עם כל המשפחה וחולה אחת שמשתקת את מרכז העיר תוך שעות ספורות: כך נראית שגרת הקורונה עכשיו בניו זילנד
מערכת כאן חדשות
26 בנובמבר 2020
14:07

התחושה של האזרחים בניו זילנד כרגע ‫היא תחושה מאוד חיובית. סך הכול‫, אף אחד לא ממהר לטייל בשום מקום בעולם כי הקורונה שם חוגגת ובעצם ניו זילנד נקייה מזה. אז זה כמעט אחד המקומות היחידים בעולם כרגע שאפשר להתנהל בצורה נורמטיבית לחלוטין.

אנשים עובדים, אנשים מטיילים בתוך המדינה, חנויות פתוחות, בגדים, אוכל, קולנוע, קניונים, מספרות, כל חנויות הקוסמטיקה למיניהן, אין בעצם שום מניעה. הייתה פה לא מזמן הצגת ברודוויי של מרי פופינס עם מאות אנשים באולמות, הקורונה לא קיימת פה כמו שאתם רואים.

אפשר בכיף לקחת פה סושי בהגשה עצמית, אין בעצם שום מניעה. פותחים את החלון מכאן ולוקחים לבד - מה שכרגע בשאר העולם הפסיקו לעשות. נכון לעכשיו אפשר לראות הרבה מבוגרים מסתובבים עם מסכה, וחוץ מהם כמעט אף אחד לא מסתובב פה עם מסכה. מבחינת חוק, המקום היחיד שמחויבים להסתובב בו עם מסכה זה אם נמצאים בתחבורה הציבורית. חוץ מזה אין הגבלות בכלל.

לפני שבועיים היה פה חשש גדול שהקורונה חזרה, הייתה מישהי שהתגלתה חיובית לקורונה ולא הצליחו להבין מאיפה. בפחות מ-24 שעות כל מרכז העיר נסגר והמדינה נכנסה למין מצב של המתנה לראות מה יקרה עם זה. כל האירועים של אותו סוף שבוע בוטלו. תוך כמה שעות הם חזרו והודיעו שאותה בחורה שחזרה חיובית, כ‫נראה קיבלה את זה ממקור ישן יותר שהיה פה - הם בעצם הרגיעו את כל המדינה שיודעים מה המקור.

זה לא מנע מהמדינה להיכנס למצב שכל מי שחי בבניין של אותה אישה נכנס לבידוד, עבר בדיקות קורונה וכמובן כל מי שהיה באזור של מקום העבודה שלה גם הוא נכנס לבידוד ועבר בדיקות, ‫וזה היה ממש רק לפני שבועיים.

‫למרות שהקורונה לא חיה ונושמת פה כרגע ‫הממשלה עדיין מתנהלת ממש באורח זהיר, ‫והם כל הזמן מעדכנים מה יקרה, וזה יפרוץ שוב ולכן כולם פה מרגישים איפשהו על קצה הכיסא. כן יש חשש שזה יגיע לכאן שוב ובו זמנית נהנים מהרגע, ומזה שאפשר לעשות הכול בעצם ולהתנהל כרגיל.

‫כשהקורונה התחילה המון עסקים נפגעו, גם עצמאים. ‫הממשלה מייד נתנה סיוע, גם לבית הכנסת היהודי פה ‫ניתן סיוע. ממש תכף יחול פה חג המולד, כל החנויות מתארגנות בהתאם, כולם מחכים לחגוג.

‫יש גם איזושהי שמחה, ‫שבפעם הראשונה בהיסטוריה ‫ניו זילנד סגורה לתיירים, ‫ולכן בינואר, שזה הקיץ פה, האי הדרומי הוא בדרך כלל מפוצץ בתיירים - והתיירים לא מגיעים. המקומיים נורא מתרגשים כי הם יכולים לטייל בארצם, ללא תיירים וללא פקקים.