מנדלבליט
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

לאחר הודעת מנדלבליט: השופטים ידונו במינוי מפכ"ל קבוע כבר בחמישי הבא

מוקדם יותר פנה היועמ"ש לבית המשפט בבקשה להוציא צו על תנאי לממשלה ולשר אוחנה לקדם את המינוי • גנץ תמך בקריאת מנדלבליט: "אי אפשר להשאיר מדינה בהמתנה, אני קורא למנות מפכ"ל ופרקליט מדינה"
תמר אלמוג ומיכאל שמש
26 בנובמבר 2020
15:25
עודכן ב 20:21

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב היום (חמישי) לבג"ץ שאין הצדקה לעיכוב בקידום מינוי מפכ"ל המשטרה. עוד הוסיף - במסגרת העתירה הדורשת לבצע את המינוי - כי אין ברירה אלא שבית המשפט יוציא צו על תנאי לממשלה ולשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לקדם את הליך הבחירה. לאחר הודעת מנדלבליט, בג"ץ הודיע כי ידון בעתירה למינוי מפכ"ל קבוע כבר בחמישי הבא.

בפנייתו הדגיש מנדלבליט כי קיים קושי משפטי משמעותי מכך שמשרות בכירות, כולל כאלה המרכזיות של שמירת סף, מאויישות במינוי זמני. "הסכמות או מחלוקות קואליציוניות אינן יכולות לגבור על החובה לפעול לאיוש משרות במינויי קבע", הבהיר היועץ. 

בתגובה לעתירה, מטעם השר אוחנה נכתב שהוא קיים פגישות עם כל הניצבים במשטרה וחלק מהניצבים בדימוס כחלק מההליך, אך הוא עומד על קיום הסעיף בהסכם הקואליציוני, לפיו קודם צריך לקום צוות שיגבש כללים למינויים שדורשים אישור ממשלה. עוד נמסר כי השר פנה לכחול לבן בעניין. ראש הממשלה החליפי בני גנץ התייחס לקריאת היועץ וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "אי אפשר להשאיר מדינה בהמתנה. אני קורא למנות מפכ"ל ופרקליט מדינה ולהשלים את כל המינויים בהקדם האפשרי". 

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הגיב גם כן לתשובת מנדלבליט לבית המשפט וכתב: "האבסורד המטורף הוא שצריך בכלל התערבות משפטית כדי שהממשלה תמנה מפכ״ל או תעביר תקציב. היו כבר ממשלות גרועות לישראל, אבל זו הפעם הראשונה שיש ממשלה שמסרבת לעבוד".

בתחילת חודש אוקטובר אישרה הממשלה את הארכת כהונתו של ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן ושל ממלא מקום נציב שירות בתי הסוהר, גונדר אשר וקנין, עד לסוף חודש מארס. בדברי ההסבר להחלטה נכתב כי "לאור העובדה שישראל נמצאת בעיצומו של משבר קורונה, נדרשת רציפות פיקודית של המשטרה". בישראל לא מכהן מפכ"ל קבוע מדצמבר 2018, אז סיים רוני אלשיך את כהונתו.