חיסון אסטרהזניקה
צילום: רויטרס

מנכ"ל אסטרהזניקה: מצאנו דרך לשפר את יעילות החיסונים ונערוך ניסוי חדש

מנכ"ל חברת התרופות פסקל סוריו אמר כי לאחר שהחברה מצאה דרך לשפר את היעילות בחיסונים - היא תנסה לתת להם תוקף, ולשם כך תערוך ניסוי נוסף, בקנה מידה בינלאומי ובהיקף מצומצם יותר של משתתפים. דיווח: חוקרים הביעו חשש מהתנהלות לא סדירה של החברה בחיסון. מדינת ישראל חתמה השבוע על הסכם לרכישת 10 מיליון מנות חיסון מהחברה
מאיה ראכלין ואיתמר מרגלית
26 בנובמבר 2020
18:48

טעות החישוב של החברה שמכרה 10 מיליון חיסונים לישראל: מנכ"ל חברת אסטרהזניקה אמר הערב (חמישי) שהחברה תבצע ניסוי חדש על החיסון נגד נגיף קורונה. לדברי המנכ"ל פסקל סוריו, החברה מצאה דרך לשפר את היעילות בחיסונים והניסוי החדש יהיה בקנה מידה בינלאומי ובהיקף מצומצם יותר של משתתפים. 

מדינת ישראל חתמה על עסקת רכישת חיסונים מהחברה הבריטית שפיתחה את החיסון יחד עם אוניברסיטת אוקספורד. ההסכם של ישראל עם אסטרהזניקה נחתם ביום שני, ויכלול 10 מיליון מנות חיסון שיסופקו במחצית הראשונה של 2021.

אולם הלילה הועלו בתקשורת הבינלאומית חששות כבדים לגבי אי-סדרים בניסוי של אסטרהזניקה. הניו יורק טיימס דיווח כי מדענים ומומחים רבים מודאגים מהתנהלות של אוניברסיטת אוקספורד וחברת התרופות אסטרהזניקה, בכל הקשור לפרסום תוצאות יעילות ניסוי חיסון הקורונה אשר השתיים מפתחות.

חצי המנה שהוכחה כיעילה: מה השתבש בניסוי של אסטרהזניקה?

מאז חשיפת הממצאים של אסטרהזנקה מהשלב השלישי בניסוי, הודתה החברה כי בניסוי הייתה טעות בנתינת המינון השונה בין המטופלים. בתוצאות שפרסמה החברה הייתה רמת יעילות שונה לקבוצה של 2,800 מטופלים שקיבלו חצי מנה של החיסון ואחרי חודש מנה אחת, לבין הקבוצה שקיבלה שתי מנות רגילות בהפרש של חודש. באופן מפתיע, יעילות החיסון בקרב הקבוצה הראשונה הייתה 90% ואילו בשנייה רק 62%.

בהמשך השבוע, בכיר באסטרהזנקה אמר בראיון לרויטרס שאף אחד מהמשתתפים לא היה אמור לקבל חצי מנת חיסון, ושזה קרה רק בגלל שהחוקרים התבלבלו במינונים. בחברה אמרו אז: ״מדובר בטעות שהתפתחה לדבר טוב, כיוון שהיעילות במצב הזה גבוהה יותר״. עם זאת, הם לא יודעים מה גרם לשינוי באחוזי היעילות בין שני המינונים השונים.

אחרי הגילוי הזה, מומחים ומדענים אמרו שיש סדרת טעויות נוספות של אסטרהזנקה במסירת המידע, שמערערת את הביטחון בתוצאות שלהם. למשל - מתוך 133 הנסיינים שנדבקו בנגיף, לא פורט בתוצאות הניסוי כמה מהם קיבלו את זריקות החיסון, כמה את ״חצי-המנה״ בשלב הראשון וכמה זריקת פלסבו.

בנוסף, התוצאות המעודדות ביותר שפרסמה החברה - 90% יעילות בקרב הנסיינים שלקחו חצי מנה ואז מנה, לא משקפת מידע שהתקבל בקרב נסיינים מבוגרים. מומחים מעריכים כעת, שהסיכויים שהרגולטורים בארה״ב או בכל מקום יעניקו אישור חירום לחיסון של אוקספורד ואסטרה-זנקה ירדו באופן משמעותי. זוהי מכה קשה לחיסון שאמור להיות זול למדי וזמין להפצה מהירה ברחבי העולם.