הצפה בחניון בנס ציונה, שבוע שעבר
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

כרוניקה של הצפה ידועה מראש: הרשויות כשלו שוב שוב בהכנת התשתיות לגשמים

דוח מבקר ועוד דוח מבקר - בשלושים השנים האחרונות הצטברו התראות רבות - התרחבות הבנייה וסלילת הכבישים לא מותירה מקום לניקוז טבעי. התוצאה - הצפות. אילו רשויות היו אמורות למנוע את המראות הנישנים של רחובות מוצפים, וכיצד?
ליאל קייזר
27 בנובמבר 2020
08:56

ההצפות הנזקים הכבדים לרכוש שראינו היום (חמישי) ברחבי הארץ לא אמורים להפתיע אף אחד, ככה בדיוק נראית הזנחה של עשרות שנים. כולנו רגילים לראות את התמונות האלה כל שנה, עד שעולה השאלה למי אכפת שבמשך עשורים, הגורמים הרלוונטיים מתריעים שוב ושוב שתשתיות הניקוז בישראל כושלות.

כבר לפני כמעט 20 שנה, אחרי השיטפונות הגדולים של ראשית שנות ה-90, מבקרת המדינה דאז קבעה שהרשויות כאן פשוט לא הסדירו את הזרימה של הנחלים באזורי המגורים. האוכלוסייה בישראל גדלה, שטחים פתוחים הפכו לשטחים בנויים ואף אחד לא חשב לאן ילכו כל המים.

הרשויות הזניחו את מערכת הניקוז ולא השקיעו את התקציבים שהיו דרושים כדי לטפל בה - ומה מאז פורסם הדוח? כנראה לא תתפלאו לשמוע שלא הרבה. מאז קמו כמה וכמה ועדות וצוותים כדי לבחון את התפקוד של רשויות הניקוז, לתקן את חוק הניקוז - אבל הוועדות האלה לא גיבשו או הגישו שום המלצות או מסקנות.

ב-2004 מבקר המדינה בדק שוב את הסיפור וקבע שדבר לא השתנה, רק הנזקים בנפש ברכוש הלכו והצטברו. המבקר קבע שהיעדר תקציב הוא הסיבה המרכזית שלא נעשו פעולות כדי למנוע הצפות, ושחוסר תאום בין כל הגורמים שאמורים לטפל בעניין הזה - רשויות מקומיות, רשות המים ומשרדי הממשלה - הוביל להפקרות.

בין 2012 ל-2014 היו כאן לא פחות מ-212 אירועים שבהם כבאים הוזעקו לחלץ תושבים משיטפונות. ובכל זאת בבדיקה שערך מבקר המדינה לפני חמש שנים התברר שוב שהרשויות, כמה מפתיע, לא הכינו תוכנית לתחזוקה של זרימת המים בשטחן. וכשזה המצב, מה הפלא שראינו בשנה החולפת את הטרגדיה של אסון המעלית בתל אביב ואת הצפת מטוסי הקרב של חיל האוויר בחצור.

ומי היה מאמין? בימים אלה ממש מבקר המדינה הנוכחי אנגלמן עובד על עוד דוח בנושא מקורי להפליא - ההגנה משיטפונות בכל הארץ - וכשזה המצב - המציאות שלנו היא כרוניקה של שיטפון ידוע מראש.