מוהסן פח'ריזאדה, מדען בכיר בתוכנית הגרעין האיראנית

חיסול ראש פרויקט הגרעין האיראני: "עמד בראש תוכנית שנועדה לדברים שאסור להשלים איתם"

רה"מ לשעבר אולמרט התראיין לתוכנית "זמן אמת" בכאן 11 - והתייחס למדען שחוסל היום. לפי דיווחים באיראן, פח'ריזאדה נהרג בעת חילופי אש בין התוקפים למאבטחיו כשנסע במכוניתו
כתבי כאן חדשות
27 בנובמבר 2020
18:15

"זכרו את השם הזה, פח'ריזאדה", אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום שבו חשף את ארכיון הגרעין האיראני בשנת 2018. היום (שישי) חוסל באיראן אבי פרויקט הגרעין האיראני, מוהסן פח'ריזאדה. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט התייחס למדען בתוכנית "זמן אמת" בכאן 11 - לפני כשנתיים. "פח'ריזאדה עומד בראש תוכנית שנועדה לעשות דברים שאי אפשר להשלים איתם. אין לו חסינות, לא הייתה לא חסינות ואני לא חושב שתהיה לו חסינות", אמר אולמרט בתוכנית.

צפו בפרק ב"זמן אמת"

אמנון סופרין, ראש אגף המודיעין במוסד לשעבר מבהיר את התמונה בנוגע למדען: "הוא צמח עם הפרויקט מראשיתו והוא אחד הבודדים שרואה את התמונה השלמה ויודע מתי כל רכיב מתחבר לרכיב השני".  ראש אמ"ן לשעבר, אלוף במילואים אהרן זאבי פרקש הוסיף: "הוא דאג לחצות את הפרויקט האזרחי והצבאי. הוא היה מאוד נחוש לעשות דברים גם כשידע שהשלטון באיראן תחת זכוכית מגדלת. הוא היה מאוד מקושר עם הנשיא רוחאני".

חיסול ראש פרויקט הגרעין האיראני

הפרטים אודות חיסולו של מוחסן פח'ריזאדה היום (שישי) בטהראן עדיין לא ברורים, אך לפי דיווחים במדינה מי שנחשב לאבי תוכנית הגרעין האיראנית נהרג בעת חילופי אש בין התוקפים למאבטחיו כשנסע במכוניתו. לפי דיווחים נוספים, ההתקפה כללה גם פיצוץ שהביא לבלימת הרכב ולאחר נורה פח'ריזאדה.

ממשרד ההגנה האיראני נמסר כי המדען פונה לבית החולים במצב קשה, ושם נקבע מותו. בנוסף לפח'ריזאדה, באירוע נפגע גם אחד ממאבטחיו שמטופל בבתי החולים.

פח'ריזאדה עמד בראש ארגון ממשלתי תחת השם "הארגון לחקר הגנה חדשה" - ארגון הנמצא ברשימת העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם. הוא היה אחד מחמישה איראנים שנכנסו לרשימת 500 האנשים החזקים בעולם של מגזין Foreign Policy. מונה למדען בכיר במשרד הביטחון, והיה חלק מרשימת הסנקציות של מועצת הביטחון של האו״ם ב-24 במארס 2007.

הוא היה מדען הגרעין האיראני היחיד ששמו צוין בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו בעת חשיפת ארכיון הגרעין בשנת 2018. "חלק מרכזי בתוכנית היה להקים ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה. כך ניסח זאת ד"ר מוחסן פח'ריזאדה, ראש פרויקט עימאד, זכרו את השם הזה", אמר ראש הממשלה בנאומו.