הרכב שבו נסע פחריזאדה

איראן בפנייה לאו"ם: יש סימנים שישראל אחראית לחיסול המדען

נציג המדינה באו"ם פנה במכתב למזכ"ל ולמועצה בציפייה לגינוי ולצעדים נגד האחראים • גורם ישראלי: בלי המדען - איראן תתקשה בגרעין • פחריזאדה, לפי דיווחים בעבר, היה לא רק על הכוונת של המוסד, אלא גם של ארגוני ביון מערביים נוספים
גילי כהן וסוכנויות הידיעות
27 בנובמבר 2020
20:21
עודכן ב 07:50

הלילה (שבת) פנתה איראן למזכ"ל האו"ם ולמועצת הביטחון בדרישה לגינוי ונקיטת צעדים כנגד האחראים לחיסול פחריזאדה. כך פורסם בסוכנות הידיעות רויטרס. בפניית שגריר המדינה לארגון נכתב כי קיימות "אינדיקציות רציניות לאחריות ישראלית" להתנקשות וכן שאיראן שומרת את הזכות להגן על עצמה.

"אני מזהיר מפני כל צעד הרפתקני מצד ארצות הברית וישראל נגד ארצי, בייחוד בשארית כהונת הממשל האמריקני הנוכחי. איראן שומרת את הזכות לנקוט בכל האמצעים הנדרשים על מנת להגן על אזרחיה ולהבטיח את האינטרסים שלה", כתב שגריר איראן באו"ם מאג'יד רבנשי. 

גורם ישראלי: בלי פחריזאדה יהיה קשה לקיים את פרויקט הגרעין האיראני

לאחר חיסול ראש פרויקט הגרעין האיראני מוהסן פחריזאדה בטהראן, בתוכנית "השבוע" בכאן 11 פורסמו הערב (שישי) דברים שאמר גורם ישראלי שהתייחס לחיסול: בלי פחריזאדה יהיה קשה לקיים את פרויקט הגרעין האיראני. בתוך כך, שלושה גורמי מודיעין אמריקניים אמרו ל"ניו יורק טיימס" כי ישראל עומדת מאחורי חיסול פחריזאדה. לפי התקשורת באיראן - בפעולה לקחו חלק 12 מתנקשים, שניהלו קרב יריות עם ארבעת מאבטחיו של המדען, שניים מהם נפצעו קשה. 

באיראן מפנים אצבע מאשימה כלפי ישראל, שיש לה כמה סיבות לפעול כדי להסיט את פחריזאדה מפעילות הגרעין האיראנית. אבל פחריזאדה, לפי דיווחים בעבר, היה לא רק על הכוונת של המוסד בשנים האחרונות, אלא גם של ארגוני ביון מערביים נוספים. בהתבסס גם על הציוצים של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שמזכירים את המוסד, סביר כי מדובר בפעילות משותפת - ישראלית-אמריקנית.

חיסול ראש פרויקט הגרעין האיראני: "עמד בראש תוכנית שנועדה לדברים שאסור להשלים איתם" | צפו בפרק ב"זמן אמת"

מכונית התופת שהתפוצצה לפני חיסול המדען

איראן הודיעה היום כי חוסל מי שנחשב לאבי תוכנית הגרעין במדינה. פחריזאדה, מדען בכיר, עסק בתחומי הגרעין ופיתוח הטילים, ועמד בראש ארגון ממשלתי תחת השם "הארגון לחקר הגנה חדשה" - ארגון הנמצא ברשימת העיצומים של מועצת הביטחון של האו"ם. פחריזאדה נורה בראשו בזמן נסיעה ברכבו. לפני הירי, המכונית שבה נסע נעצרה בפיצוץ מכונית תופת, בה הייתה כמות משמעותית של חומרי נפץ. לאחר פיצוץ, הגיע רכב מסחרי ממנו יצאו חמושים שירו במדען האיראני.

בהכנת הידיעה השתתפה מאיה ראכלין