עמוס גלעד

ההדלפה והצעקות מנשיא מצרים: החלק השני בתצהיר עמוס גלעד בפרשת הצוללות

בתצהיר מגלה מי שהיה במשך שנים רבות ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון כיצד נזף בו נשיא מצרים על התנגדותו לעסקת הצוללות, ומי הוא חושד כי הדליף את דבר התנגדותו למשטר בקהיר
מרדכי גילת
27 בנובמבר 2020
21:43

בתצהיר נוסף, שחשף הערב (שישי) פרשננו מרדכי גילת בתוכנית "השבוע" בכאן 11, מגלה עמוס גלעד, מי שהיה במשך שנים רבות ראש המטה המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון כיצד נזף בו נשיא מצרים על התנגדותו לעסקת הצוללות ומי הוא חושד שהדליף את דבר ההתנגדות למשטר בקהיר. "זכורה לי במיוחד פגישה שנערכה בשלהי 2015 בקהיר עם נשיא מצרים א-סיסי ועם שר המודיעין חאלד פאוזי. שניהם התנפלו עליי בצעקות - איך אני לא מתבייש להתנגד למכירת הצוללות למצרים", כתב גלעד בתצהיר. 

עוד עולה מהחלק השני של התצהיר: "במסגרת תפקידי כראש האגף המדיני-ביטחוני, באחד מביקוריי בגרמניה במארס 2015, נודע לי שהוחלט לבצע עסקה למכירת צוללות למצרים על ידי טיסנקרופ. הופתעתי מאוד לגלות זאת, במיוחד אחרי שאנשי שיחי הוסיפו ואמרו לי - מדובר בעסקה משמעותית והיא תיושם. כבר התקיימה התייעצות עם ממשלת ישראל ואף ניתן אישור מראש הממשלה נתניהו". 

גלעד הופתע, לדבריו, מהמידע שקיבל מכמה סיבות. הבולטת שבן - ב-2014, על רקע חוסר יציבות השלטון במצרים, הוחלט שנושא מכירת צוללות לקהיר ירד מהפרק. "המידע הזה הותיר אותי המום. הוא השאיר בי תחושה קשה ביותר", כתב. באותו היום, על פי התצהיר, דיווח גלעד על הנושא לשר הביטחון דאז משה יעלון.

"גנור אמר לי בלי למצמץ: 'הגישה שאתה נוקט בקשר למכירת הצוללות למצרים, גורמת לי נזק עסקי"

"יעלון היה מופתע והמום. השר נפגש פעמיים בשתי פגישות עבודה שונות עם ראש הממשלה, שאל אותו על האישור שנתן למכירת צוללות למצרים - ושמע אותו מכחיש", נכתב בתצהיר. "עצם העובדה שנתניהו נותן אישור לגרמנים ללא תהליך קבלת החלטות כלשהן, תוך שאישור זה מוסתר מעיניי מפקד חיל הים, הרמטכ"ל, שר הביטחון, ראש המוסד והנשיא חמור ביותר. הוא חייב להיבדק על ידי הגורמים המוסמכים. חמור מכך, באותה עת לא יכולתי להעלות על הדעת שלגורם עסקי כלשהו, עלול להיות אינטרס במכירת צוללות גרמניות למצרים".  

אלוף במילואים גלעד מצביע בתצהירו לעבר איש העסקים מיקי גנור, לימים עד המדינה בפרשת הצוללות, שבינתיים חזר בו. "להפתעתי הרבה האיש הזה, שהועסק אז כסוכן של טיסנקרופ, ידע בדרך כלשהי על התנגדותי הנחרצת למכירת הצוללות למצרים וההין לפנות אליי בנושא. הוא ביקש להיפגש איתי כדי לתדרך אותי כיצד לנהל שיחות בצורה נכונה עם לשכת הקנצלרית. הוא אמר לי בגלוי ובלי למצמץ, והימם אותי: 'הגישה שאתה נוקט בקשר למכירת הצוללות למצרים גורמת לי נזק עסקי'".  

גלעד נכח בכמה אירועים דרמטיים חשובים והוא מתאר אותם בתצהיר בשבועה שהתפרסם אמש לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 וגם הערב. "בפברואר 2016", מספר גלעד, "בעודי מכהן כראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הבטחון, נמסר לי באמצעות פקידות הלשכה שלי, שיישלח אליי במשך היום מסמך חשוב מראש המועצה לביטחון לאומי. כשקיבלתי לידי את המסמך המדובר, באמצעות פקס אדום, עיינתי בו וחשכו עיניי. מיד סברתי שהוא חריג ותמוה ביותר. תוכנו היה דומה לתוכנית הצטיידות נרחבת ורב שנתית לחיל הים מחברת טיסנקרופ, בעלויות של מיליארדים. כוונת השולח הייתה שאשיב למל"ל אם אני מאשר את התוכנית".

"שאלתי 'מי מקבל כאן כסף?' ועזבתי": עדות הבכיר במשרד הביטחון בפרשת הצוללות נחשפת