ישראל כ"ץ בשוק מחנה יהודה, אתמול
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הגדלת ראש היא הכרחית: ארבע מחשבות כלכליות על השבוע

נישאים על גבי האופטימיות שגילינו מהודעת רשות המיסים שהיא תאפשר להגיש דוחות מס באינטרנט, הרשנו לעצמנו לדמיין מדינה שבה משרד האוצר והרווחה לא פוגעים במקצועיות העובדים בשל מלחמות אגו, על מקום שבו חדשנות ויצירתיות יכולה להתגבר על המגפה, ועל מערכת בריאות שמתסכלת גם על הנפש, ולא רק על הגוף
משחקי הכיס
28 בנובמבר 2020
08:25
עודכן ב 12:14

כשהפוליטיקאים רבים וכולם מפסידים: למה יש שני גופים להכשרות מקצועיות?

אחרי תשעה חודשים ומאות אלפי מובטלים, הממשלה אישרה מסלול להכשרות מקצועיות. אז למה עכשיו יש *שניים* כאלה? כי שר האוצר ושר הרווחה התקוטטו על תקציבים ותחומי אחריות, ובמקום גוף אחד שירכז את הטיפול במחפשי העבודה, יהיו לנו שני גופים עם כפל בירוקרטיה. סיפור על קרבות אגו על חשבון הציבור. 

רשות המיסים עושה היסטוריה: מהיום עצמאיים מגישים דוח שנתי באינטרנט

בינואר הקרוב תבוא לקיצה אחת מן התופעות הכי חסרות היגיון בבירוקרטיה הישראלית. עצמאיים יכולים להגיש דוח שנתי מלא באינטרנט - בלי טפסים ובלי פקקים. קשה להבין למה זה לא קרה עד היום, אבל כשמגיעה מילה טובה, אז מגיעה.

מלחמת התשה: בלי בריאות נפשית - לא ננצח את המגפה

הקורונה לקחה לנו את כל הכיף מהחיים, וכבר הרבה זמן שאין את כל הדברים הקטנים שבנו את הכיף שלנו בחיים. מה הפלא שאנחנו כל כך מותשים? בשביל להיות מסוגלים להתמודד עם המגפה אנחנו מוכרחים להחזיר חלק מחיי הפנאי והתרבות שלנו בחזרה. זה לא רק עניין כלכלי של צריך לסייע לענפי הבידור והפנאי והאוכל - זה גם עניין נפשי של להיות מסוגלים להתמודד עם זה. כי בלי בריאות נפשית, לא תהיה בריאות פיזית, ולא יהיו אנשים שיהיו מוכנים לעמוד בהנחיות והמגבלות וההוראות.

כולנו אילת: מיליון בדיקות ביום יצילו את המשק?

הקורונה איתנו רק שמונה חודשים וכבר היא השפיעה עמוקות על הגיאוגרפיה של ארץ ישראל. בן לילה הפכו אילת וים המלח לאיים, ועוד ירוקים. בזמן שאנחנו בוחנים איך עובדת היוזמה בדרום, נדמיין לעצמנו שהיינו יכולים לעשות מיליון בדיקות קורונה ביום, והיינו יכולים לפתוח כבר עכשיו - עוד הרבה לפני החיסון - חלקים גדולים מהמשק. אבל מה אם אנחנו לא כזה רחוקים משם?