-

החשוד בדקירת בני משפחתו בביהמ"ש: "אין לי אבא ואימא, היא נרצחה מזמן"

מעצרו של החשוד בדקירת אימו, אחיו וגיסתו אתמול בשכונת רמת בית הכרם בירושלים, הוארך בעשרה ימים. השופט ביקשה לבצע לו בדיקה פסיכיאטרים מעמיקה • סנגורו של החשוד: "אני מופתע ששיחררו אותו מ'איתנים'" • אימו של החשוד טוענת: הודיעו לה שאין מקום להחזיק בבנה במוסד שבו הוא מאושפז בגלל הקורונה
ורד פלמן וסולימאן מסוודה
28 בנובמבר 2020
22:11
עודכן ב 22:42

אירוע האלימות בירושלים: בית משפט השלום בעיר האריך הערב (שבת) את מעצרו של החשוד בדקירת אימו, אחיו וגיסתו אתמול בשכונת רמת בית הכרם, בעשרה ימים. השופטת הודיעה כי מעצרו יהיה בתנאים של אשפוז פסיכיאטרי וביקשה לבצע בדיקה מעמיקה על ידי הפסיכיאטר המחוזי לגבי כשירותו לעמוד לדין. 

החשוד סירב לקבל ייעוץ משפטי ואמר עם כניסתו לאולם: "אין לי אבא ולא אמא, היא נרצחה מזמן. אני לא רוצה עורך דין, אני עורך הדין של עצמי. אני מייצג את עצמי". אימו פרצה בבכי באולם. 

נציג המשטרה אמר בדיון: "מתחקור האירוע עולה כי המשיב היה מאושפז בבית חולים לחולי נפש ושוחרר באותו היום למורת רוחה של האם". הוא תיאר את השתלשלות העניינים, כפי שעלתה מהחקירה: "בארוחת שישי הוא ניגש למטבח, לקח סכין, פנה אל אחיו ודקר אותו בפניו. אחר כך הוא רדף אחרי גיסתו ודקר גם אותה בצווארה". הנציג הוסיף שהחשוד לא משתף פעולה בחקירה ושפסיכיאטר קבע שהוא כשיר לשהות במעצר.

עורך דינו של החשוד אמר בדיון כי הוא מופתע מכך שהוא שוחרר מהמוסד לבריאות הנפש שבו היה מאושפז. "ביום חמישי האחרון התקשרו מבית החולים 'איתנים' לאימו ואמרו לה שהם משחררים אותו", סיפר. "האם הזהירה אותם מהצעד הזה, יש לו עבר פסיכיאטרי שכולל שימוש בתרופות. היא אף שלחה מכתב שבו היא מבקשת שלא לשחררו". 

אימו של החשוד בדיון: "באיתנים אמרו לי שאין מקום להחזיק אותו בגלל הקורונה. התחננתי שלא ישחררו אותו" 

החשוד בדקירה הוא אחד מהילדים שנפגעו ממעשיו של הרב אליאור חן, שהורשע במסכת התעללות קשה ב-2010. סנגורו של החשוד התייחס לכך והוסיף: "הוא למעשה הילד שסבל הכי הרבה בכת הזו. הוא פיתח הפרות נפשיות קשות מאוד והוא סובל מנכות". אימו של התוקף שישמשה לפני כעשר שנים עדת מדינה נגד חן והודתה והורשעה בהתעללות בילדיה. 

עורך הדין תיאר כי החשוד ברח ליער סמוך כשאימו הגיעה לאסוף אותו מהמוסד. "עכשיו אנחנו שומעים שהפסיכיאטר אומר שהוא כשיר למעצר. יש כאן רשלנות נוראית. להגיד שאיש כזה כשיר למעצר - זה עלבון". 

אימו של החשוד אמרה בדיון שב"איתנים" הודיעה לה שאין להם מקום בשביל בנה בגלל הקורונה. "זה מזעזע בעיני, התחננתי שלא ישחררו אותו", סיפרה. האם הוסיפה כי ידעה שמצבו הנפשי של בנה אינו טוב: "אני יכולה להגיד ב-100% שיש משהו לא בסדר בראש שלו. הבנתי שהוא לקח כמות של סמים. ראיתי אותו בראש השנה והוא היה בסדר".

עורך הדין אריאל הרמן שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את החשוד מסר: "מדובר בצעיר שעבר התעללות ממושכת ויוצאת דופן בחומרתה, וכתוצאה מכך סובל מהפרעות נפשיות חמורות ומפוסט טראומה מורכבת. לאור הידרדרות במצבו הנפשי הוא אושפז במשך כשבוע בבית חולים לחולי נפש ולמרות בקשת משפחתו שלא לשחררו בשל מצבו - הוחלט לשחררו. זוהי טרגדיה משפחתית, שנראה שהיה ניתן למנוע אותה. בית המשפט קיבל את בקשתנו והצעיר הופנה לבדיקה פסיכאטרית".

עדות השכן: "שמענו צרחות 'הוא יהרוג אותנו'"

הערב פורסמה  בחדשות השבת בכאן 11 עדותו של עמית מזרחי, שכן של בני המשפחה ששמע את הזעקות וסייע בלכידת החשוד. "שמענו צרחות 'הוא יהרוג אותנו'", סיפר מזרחי. "התחלתי לדפוק על החלון והדלת, הוא התקרב והיה עם סכין ארוכה מרוחה בדם". 

השכן סיפר כי החל להשמיע רעשים כדי להסיט את תשומת ליבו של התוקף: "הוא היה קר רוח בצורה מטורפת, הוא לא היה איתנו בכלל". בשלב מסויים הצליחה אחת מבנות המשפחה לצאת מהדירה, "היא צעקה שהתינוק שלה עדיין בפנים", תיאר מזרחי.

לאחר שכוחות משטרה הגיעו למקום הם פרצו יחד עם השכן את דלת הדירה. "נכנסו לדירה וראינו אותו מולנו", אמר מזרחי. "אחד מהשוטרים ירה בטייזר והוא נפל על הרצפה, השתלטו עליו ולקחו ממנו את הסכין". 

לפי גורם המעורה בפרטי החקירה, הוא נכנס בשלב מסוים למטבח, החל לצעוק ולדפוק בדלת ולאחר מכן שלף סכין מהמטבח והחל לדקור את בני משפחתו. מהחקירה עולה כי נוסף לדקירות, החשוד הטיח את בתו התינוקת של אחיו, בת כשמונה חודשים, ברצפה.