ארכיון
צילום: נתי שוחט, פלאש90

עלות ההגבלות הנוכחיות על המשק: 1.5 מיליארד ש"ח לשבוע

מספר התלמידים החיוביים לקורונה בשבוע האחרון - 2,020 • ראש הממשלה הודיע כי השבוע ידונו השרים במתווה חלוקת החיסונים. מנכ"ל משרד הבריאות על הגעתם לישראל: "מרביתם יגיעו בין אפריל ליוני" • סגן שר הבריאות קיש הודה בריאיון לכאן רשת ב - "עשינו טעויות ביציאה לפיילוט הקניונים, יצרנו בהם צפיפות"
גילי כהן, ליאל קייזר ולירן כוג'הינוף
29 בנובמבר 2020
09:38
עודכן ב 16:56

עלות ההגבלות הנוכחיות על המשק הישראלי בגין המגבלות שטרם הוסרו מאז נכנסה המדינה לסגר היא 1.5 מיליארד שקלים לשבוע - כך עולה מנתונים שהעבירה למשרד הבריאות הכלכלנית הראשית במשרד האוצר. לפי האומדן העדכני עלות המגבלות על ענף המסחר כיום - 0.9 מיליארד שקלים בשבוע.

בתוך כך, במערכת החינוך הגיע מספר התלמידים החיוביים לנגיף קורונה בשבוע החולף ל-2,020. עיקר התחלואה של התלמידים היא במגזר הערבי, ורק 13% מהחיוביים הם מהמגזר החרדי.

ועדת השרים להכרזת אזור מוגבל תתכנס הערב להאריך את הסגר וההגבלות על עראבה בשלושה ימים נוספים. ראש העיר מתנגד, וטוען כי הסגר הוא סגר 'דמה', וכי לא כל הכניסות ליישוב סגורות. לדבריו, ההגבלות מתבטאות בעיקר בחלוקת דוחות לתושבים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (ראשון) על העלייה בתחלואה ואמר: "אנחנו בסכנה, אם יהיה צורך נעצור את המשך ההקלות", והוסיף כי "נדון השבוע במתווה חלוקת החיסונים". מוקדם יותר התייחס סגן שר הבריאות יואב קיש לצפיפות ב-15 הקניונים שנפתחו והודה: "נעשו טעויות ביציאה לפיילוט, חלקן על ידינו - יצרנו את הצפיפות בתוך הקניון".

את הדברים אמר קיש בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב. "אני מודאג כי אני רואה את אחוז המאומתים עולה, גם כי הבדיקות עלו", הוסיף. "בסופו של דבר, הדרך לא להגיע לסגר שלישי היא דיפרנציאלית. אנחנו חייבים יותר להקפיד על הנושא של הערים האדומות". 

הציבור אשם בכישלון פיילוט הקניונים? האזינו לריאיון עם סגן שר הבריאות קיש

קודם לכן הביע מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי גם הוא חוסר שביעות רצון מפיילוט הקניונים. "התמונות מפתיחתם מעידות שהציבור לא שמר על ההנחיות", טען בריאיון להבוקר הזה בכאן רשת ב. "ייתכן שנשנה את הפיילוט". לוי התייחס למועד הגעת החיסונים לישראל והעריך כי מרביתם יגיעו בין אפריל ליוני.

בליל חמישי אישר קבינט הקורונה במשאל טלפוני את פתיחתם הניסיונית של כמה מן הקניונים, השווקים והמוזיאונים. בהתאם למתווה, 15 קניונים החלו לפעול ביום שישי. הוחלט כי שישה מהקניונים שייפתחו ישתייכו לקבוצות הגדולות - עזריאלי, מליסרון וגזית ואילו שאר המקומות הוקצו לקניונים עצמאיים. עוד הוחלט בקבינט על פתיחת שבעה מוזיאונים, בהם מדעטק בחיפה, מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

פרופ' ברבש: "אנחנו בדרך לסגר שלישי"

פרופסור גבי ברבש, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות אמר כי "התמונה היא ברורה. המספרים גדלים, וללא שינוי דרמטי שספק אם ניתן לעשותו, אנחנו בדרך לסגר שלישי". ברבש הוסיף בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב כי "אם נעצור את הקניונים ואת מה שפתחנו ייתכן שנצליח לעצור זאת".

האזינו לריאיון המלא עם פרופסור ברבש

ברבש הסביר כי "אם רוצים לשמור על מה שפתחנו עד כה ולתעדף את מערכת החינוך - צריך להחזיר אחורה את מה שעשינו בשבוע האחרון". בעניין הנדבקים החדשים אמר ברבש כי "50% הם מהמגזר הערבי - מישהו אוכף שם משהו? בפעמים הקודמות כשהייתה עלייה במגזר הערבי זה זלג מאוד מהר למקומות אחרים".