כוכבי בסיור בצפון
צילום: דובר צה"ל

פרטים חדשים מחיסול פחריזאדה: פעולה של 3 דקות, ירי באמצעות נשק אוטומטי

המודיעין האיראני החל לפרסם תמונות ושמות החשודים בביצוע מבצע החיסול • על רקע המתיחות באזור: יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, יצא לסעודיה לפגישה עם יורש העצר בן-סלמאן • פרטים חדשים מחיסול פחריזאדה: פעולה של 3 דקות, ירי באמצעות נשק אוטומטי • משרד המודיעין האיראני: "השגנו רמזים ראשונים מהתקיפה והחיסול של פחריזאדה"
מאיה ראכלין, משה שטיינמץ ובן יניב
29 בנובמבר 2020
09:50
עודכן ב 22:09

חיסול מדען הגרעין האיראני: המודיעין של איראן החל לפרסם הערב (ראשון) את תמונות ושמות החשודים בהשתתפות בחיסול מדען הגרעין פחריזאדה. 

איחוד האמירויות גינתה הערב (ראשון) את חיסולו של מוחסן פחריזאדה. בהודעה שפורסמה מטעם משרד החוץ נאמר כי מתוקף האמונה המושרשת של האמירויות בצורך לחפש את כל מרכיבי היציבות באזור, המדינה מגנה את החיסול שעלול להוביל להתלקחות באזור. בנוסף קרא משרד החוץ לכל הצדדים לשמור על איפוק מרבי, כדי למנוע חוסר יציבות. 

על רקע המתיחות באזור מסר בכיר בבית הלבן כי יועץ הנשיא וחתנו, ג'ארד קושנר, יצא לביקור בסעודיה וקטר, והוא צפוי להיפגש עם יורש העצר הסעודי בן-סלמאן בעיר נאום. שליחי טראמפ לאזור, אבי ברקוביץ', שפעל לנירמול יחסי ישראל עם מדינות ערב בעת האחרונה ובראיין הוק, שליח הממשל לענייני איראן, יצטרפו גם הם לביקור.

סוכנות הידיעות "פארס" פרסמה היום פרטים חדשים הנוגעים לחיסול אבי תוכנית הגרעין האיראנית, ולפיהם הפעולה נמשכה כשלוש דקות. הירי בוצע באמצעות נשק אוטומטי מרחוק - ולא נמצאו עקבות מתנקשים בשטח. מאוחר יותר הודיע משרד המודיעין האיראני: ״השגנו רמזים ראשונים מהתקיפה והחיסול של פחריזאדה, נחשוף בהמשך מידע נוסף״.

דו"ח המועצה לביטחון לאומי ומועצת מדיניות החוץ של הפרלמנט האיראני טען היום כי ניתן להבחין בתפקיד של ישראל בהתנקשות בפחריזאדה, אבל בגלל המבצע המסובך, סביר להניח שהיו גורמים זרים נוספים מעורבים. בהתייחס לפגישה יוצאת הדופן של המועצה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני, אמר חבר המועצה אבולפאזל אמוני, שפחריזאדה היווה איום על אויביו במשך שנים, וזכה לתשואות. הוא הוסיף והדגיש: "ברור שזו הייתה פעולה מתוכננת מראש, מורכבת ומשולבת. יש לנו כבר רמזים טובים על מי עומד מאחוריה".

שר החוץ העומאני בדר אל-חמד אל-בורסעידי, גינה בשיחת טלפון עם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף, את חיסולו של המדען. הבכיר במדינה המפרצית הביע את תנחומי ארצו, ואמר שהחיסול "נוגד את החוקים האנושיים והבין-לאומיים".

עומאן הוזכרה לא אחת בחודשים האחרונים ברשימה של המדינות הערביות שעשויות לנרמל את היחסים עם ישראל. ב-2018 עומאן אף אירחה את רה"מ בנימין נתניהו ואת ראש המוסד לביקור במדינה. מלבד עומאן, המדינה היחידה עד כה במפרץ שגינתה את החיסול היא קטר.

"מוות לאמריקה, מוות לישראל"  

הפגנות באיראן אחרי חיסול המדען מוהסן פאחריזאדה | צילום: רויטרס

הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס היום למתיחות הביטחונית בצל החיסול, ואמר כי "המסר שלנו חד - נמשיך לפעול בעוצמה ככל שיידרש נגד ההתבססות האיראנית בסוריה, ונמשיך לשמור על מוכנות מלאה נגד כל גילוי של תוקפנות כלפינו״.

רב אלוף כוכבי אמר את הדברים בסיור בעוצבת ״הבשן״, שם קיים הערכת מצב עם מפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, מפקד עוצבת ״הבשן״, תת-אלוף רומן גופמן, ומפקדים נוספים. עוד אמר כוכבי בסיור: ״באתי לכאן כדי לעמוד על המצב הביטחוני בדגש להתבססות האיראנית בסוריה וכדי להודות לכל מי שהיה מעורב בפעילות המדויקת והמוצלחת של חשיפת זירת המטענים לפני עשרה ימים סמוך לגבול ובתקיפה שביצענו לאחריה בסוריה נגד מטרות איראניות וסוריות".

מחוקקים איראניים צעקו היום "מוות לאמריקה" ו"מוות לישראל" בדיון מיוחד בעקבות ההתנקשות. יו"ר הפרלמנט האיראני, באקר קאליבף, קרא לתגובה נחרצת נגד "פעולותיו הפליליות של האויב", ובמקביל אישר הפרלמנט הצעת חוק הקוראת לבחון את שיתוף הפעולה עם פקחי הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית. עוד החליט הפרלמנט על העשרת אוראניום בשיעור של 20%.

הפרלמנט החליט על "צעדים אסטרטגיים לביטול האמברגו האמריקני", בהחלטה שהוגדרה כ"דחופה ביותר". עוד נקבע להפסיק את "המחויבות מתוך רצון" של איראן להיצמד לפרוטוקולים וכמו כן למנוע את הבדיקות ה"לא שגרתיות" (של סבא"א). במסגרת הצעדים ארגון האנרגיה הגרעינית של איראן מתחייב לייצר לפחות 120 קילוגרם של אוראניום. כמו כן, במסגרת הצעדים נקבע כי אם כל הצדדים בהסכם הגרעין יתחייבו מחדש להסכם תוך שלושה חודשים, ממשלת איראן מתחייבת להגיש הצעת חוק בפרלמנט לחזרה להסכם.

לצד הדברים הקשים, שר החוץ האיראני זריף אמר לכלי תקשורת איראני כי "יש לי יחסי עבודה טובים עם הנשיא הנבחר ביידן. בהשוואה לטראמפ, לביידן יש היסטוריה ארוכה של עבודה במדיניות חוץ. הוא יהווה שינוי משמעותי ומתח לא הכרחי יופחת".

בתוך כך, עיתון שמרני באיראן המקורב למנהיג העליון חמינאי, אמר כי איראן חייבת לתקוף את נמל חיפה, אם תגיע למסקנה שישראל עומדת מאחורי ההתנקשות. במאמר המערכת שפרסם הבוקר היומון "קייהאן" נאמר כי פעולות התגמול של איראן על התקפות קודמות לא היו די מרתיעות ולכן היא חייבת כעת להשמיד מתקנים בחיפה ולגרום לנפגעים רבים.

עוד נכתב במאמר, שרק פגיעה בחיפה יכולה להעניק לאיראן את הביטחון. היא תעצור התנקשויות ומלחמה באזור, כיוון שישראל וארצות הברית לא מוכנות לעימות צבאי. בכתבה מודגש הנזק שנגרם לאיראן בחיסול פחריזאדה. לטענת הכותבים, אחרי המוות של סולימאני, מתקפת הנגד בעין אל-אסד הייתה רק סטירה בפנים של האויב, בעוד האיראנים נשבעו לנקמה.

"זה היה שוק רציני לאיראן"

פרופסור דוד מנשרי, מייסד המרכז ללימודים איראניים באוניברסיטת תל אביב, אמר הבוקר כי "אם השופר של חמינאי, העיתון 'קייהאן', יוצא בהצהרה שזה שוק רציני לאיראן - אז זה שוק רציני". 

האזינו לריאיון המלא עם פרופ' מנשרי

פרופסור מנשרי, הסביר בריאיון לקלמן ליבסקינד ומואב ורדי בכאן רשת ב כי הדילמה האיראנית על התגובה היא רצינית. הוא הוסיף כי בטהראן חושבים האם לשחק לידי האויבים, ולהגיב בצורה שתעלה באש את האזור. לדבריו, האיראנים יודעים לרסן את עצמם ופועלים לפי אינטרס, ולא לפי כעסים והעלבויות.