אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

צעקות ומניעת טיפול - התנאים הקשים של אשפוז הקשישים

בני משפחות זקנים שנדבקו בנגיף בטענות קשות על תנאי האשפוז במחלקות הקורונה הייעודיות
דקלה אהרן שפרן
29 בנובמבר 2020
13:23

בני משפחות של קשישים שאושפזו במרכזים רפואיים גריאטריים לאחר שנדבקו בקורונה טוענים כי הטיפול במרכזים רבים לקוי וכי מחלקות אשפוז במקומות שונים בארץ מוזנחות ותנאי הקיום בהן מסכנים את המטופלים. על פי נתונים שהציגה עמותת משפחות הקשישים בבתי האבות, מתוך 25 אלף מאושפזים במוסדות הגריאטריים שמטפלים בחולי קורונה קשישים, התקבלו יותר מעשרת אלפים דיווחים על התייבשות, פצעי לחץ, דיכאון וירידה קוגניטיבית.

בין השאר דווח כי מחלקות לטיפול בקשישים ממוקמות במרתף או בחנייה ללא חלונות וללא פרגודים מבדילים, ללא הפרדה בין נשים לגברים, וכי פעמים רבות בני המשפחה לא יכולים לברר מה מצב יקיריהם ואף לא יודעים שהועברו למרכז אשפוז.

בני משפחות של קשישים סיפרו, בין היתר, שמטפלים צועקים עליהם אם ברח להם שתן והרטיבו את בגדיהם, שהיה להם קר ולא ניתנות להם שמיכות, וכי הם זועקים לטיפול זמן רב ולא מקבלים טיפול. באחד המקרים נטען כי קשיש פונה לבית החולים מבלי שנלקחו ממנו מדדים והיה ברור מצבו, והוא נפטר עוד באותו הלילה. במקרים נוספים שדווחו נטען כי המאושפזים סבלו מהתייבשויות ומפצעי לחץ שלא טופלו כראוי.

גדי ליאון שמייצג קבוצת המאבק "למען הורינו" אמר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב: נוצר ניתוק מבני המשפחות, בעיקר במחלקות הסיעודי והמחלקות לתשושי הנפש. שם ראינו שהם אולי לא נפגעים מהנגיף אבל נפגעים מנגיף קשה הרבה יותר – של בדידות. הניתוק מהמשפחות – קריטי לקיום שלהם".

דוקטור אוריין יצחק, מייסד עמותת משפחות הקשישים בבתי האבות, סיפר בריאיון לכאן רשת ב: "אנשים שמגיעים כעצמאיים נכנסים לתוך מחלקות עם אופי סיעודי ונאלצים בסופו של דבר לשים חיתול בזמן שהם מסוגלים לגשת לשירותים ולהתקלח בעצמם. זה קורה בשל חוסר בכוח אדם וחוסר יכולת התנהלות לצוותים לעמוד במאפיינים השונים של המטופלים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בניסיון להגן על הקשישים הוחלט על העברתם של חולים מאומתי קורונה במוסדות אל מחלקות שהן ייעודיות לטיפול בחולים אלו ותוך זמן קצר נערכו בתי החולים הגריאטריים לפתיחת מחלקות קורונה בהיקף של יותר מ-1,000 מיטות אשפוז. בחלק מבתי החולים הוסבו מחלקות רגילות להקמת מחלקות לקורונה ובחלק מהם נפתחו המחלקות במבנה קיים שהותאם למטרה זו. חשוב להבהיר כי גם בבתי חולים כלליים כמו בתי החולים בילינסון ורמב"ם הוסבו אזורים כדוגמת חניונים למחלקות קורונה. למעט מחלקות ספורות, במרבית המקומות קיימת הפרדה בין גברים לנשים ולמרות המאמצים לתת טיפול איכותי מתקבלות תלונות על מחלקות אלה ממש כשם שמתקבלות תלונות על המחלקות הרגילות וכל התלונות נבדקות בהליכים מקובלים".