עמית תומר

האנשים שתמיד דאגו לאחרים - והפכו לנזקקים

המדינה הבטיחה סיוע של 150 מיליון שקלים, אז למה כל כך הרבה עמותות עומדות לקרוס? #למה_זה_לא_עובד
עמית תומר
29 בנובמבר 2020
16:01

מאות אלפי ישראלים נעזרים בעמותות מדי שנה - בתי תמחוי, מוסדות שמסייעים לנכים ומתמודדי נפש ואפילו כאלה שמצילים בעלי חיים. ‫אבל עכשיו גם העמותות עצמן חייבות סיוע. בגלל הקורונה, יותר אנשים ‫פונים לעמותות ומבקשים סיוע. מצד שני, גם למי שיש עדיין כסף יש פחות עודפים לתרום. וככה הגופים שאמורים לעזור לנו ‫הפכו לנזקקים בעצמם.

גם ראש הממשלה הבין מזמן שצריך לפתוח את הלב וכבר בחגים כי הממשלה משקיעה כמעט מיליארד שקלים בעזרה מיידית לשכבות מצוקה. אז אם הכול כל כך ברור, איפה הבעיה? במציאות. המדינה הבטיחה ‫150 מיליון שקלים לעמותות, ‫אבל חילקה רק 16,  ‫וזה על אף שאנחנו במשבר הכלכלי ‫הכי חמור בתולדות המדינה. 

קרן אור סולומון היא המייסדת של עמותת "חוות קרן אור", הקיימת כבר ארבע שנים. בעמותה נמצאים יותר מ-400 בעלי חיים ויותר מ-60 חוסי נפש שמגיעים להתנדב ולטפל אחד בשני. "אני יום-יום מסרב בדמעות לאנשים", מספרת קרן אור. "אני אומרת להם שאני מצטערת ושאין לי את האפשרות לעזור לבית חיים. בדרך כלל החווה מממנת את עצמה על ידי סיורים שאנחנו עושים במקום, ירידה והופעות התרמה. כל זה נפסק בזמן הקורונה". 

‫המדינה החליטה להעביר את התקציב לארגון הג'וינט, שהוסיפו עוד קצת כסף ‫והפכו לאחראים על החלוקה. אלא שהקריטריונים שלהם נראים קצת מנותקים מהמציאות. למשל, מחזור של עמותה חייב להיות ‫לא פחות מחצי מיליון שקלים - ‫אבל לא יותר מ-20 מיליון. ‫

‫"המדינה רוצה לראות שיש לכם מישהו שכל התפקיד שלו זה לגייס תרומות", הסבירה קרן-אור. "‫למה שעמותה קטנה, שכל סכום שהיא מקבלת ‫משמש בהצלה של עוד בעל חיים או עוד אדם שזקוק לזה, תשתמש בזה בשביל איש שיווק? אין בזה היגיון". 

‫התוצאה - מתוך יותר מ-500 עמותות ‫שפנו לבקש סיוע‫ פחות מ-200 קיבלו אותו. ‫לאחרונה אמרו בג'וינט שיקלו על הקריטריונים, אבל קרן עדיין לא זכאית. והפארסה לא נגמרת כאן, כי המדינה כבר הבינה שהיא כנראה עשתה טעות ‫אז היא החליטה להזרים עוד כסף שיגיע ישר מקופת המדינה לעמותות. 

מאז עברו כבר יותר מארבעה חודשים ופקידי האוצר עדיין תקועים ‫בלגבש את תנאי מבחן התמיכה שיקבע אילו עמותות יקבלו את הכסף. ‫אז בינתיים, מתוך 100 מיליון השקלים ‫שהובטחו, לא חולק אפילו שקל אחד. ‫באוצר אומרים שזה יקרה תוך כמה ימים, ‫אבל הם חוזרים על המנטרה הזאת חודשים ולעמותות כבר אין את הזמן הזה. 

לסיכום, קרן לא נשארה אופטימית במיוחד. "נשאר לנו תקציב לעוד חודש אחד ‫לתפעל את החווה. מה אני אמורה לעשות? ‫אני פונה לראש הממשלה שלנו, אני פונה לשר האוצר שלנו, אני פונה לשר הרווחה, הבריאות‫, לכל מי שרק יכול לשמוע את זה ולהבין - אנחנו פה לא בשביל להתעשר, אנחנו פה בשביל לטפל בחסרי ישע. ‫ואם אתם לא תעזרו לנו לעשות את זה אז מי יעשה את זה?"