שאול אמסטרדמסקי

המירוץ לקניון: מי אחראי לתמונות הכאוס של בלאק פריידיי?

מי שבאמת אשם בדחיפות והצפיפות עם פתיחת הקניונים זה דווקא המגזר הפרטי. אם למתנפלים ביום שישי הייתה אפשרות לקנות מוצרים באינטרנט, חלק גדול מהם פשוט לא היה מגיע לקניון מלכתחילה
שאול אמסטרדמסקי
29 בנובמבר 2020
19:33

בטוח ראיתם את התמונות מיום שישי, נכון? של ישראלים צובאים על הקניונים ונדחפים בצפיפות. ואפשר להאשים את הממשלה על זה שפתחו קצת קניונים, ואפשר להאשים את הקניונים על זה שהם לא עשו מספיק לשמור על הכללים, ואפשר להאשים את האנשים שהם רצו לחנויות.

אבל האמת היא שמי שבאמת אשם פה זה דווקא המגזר הפרטי. הדבר הזה, המיליון אנשים שבבת אחת הולכים לקניון, קוראים לזה "ביקוש כבוש". אנשים שרק מחכים להחליף את החולצה שהם קנו, או לקנות נעליים לילד שהרגליים שלו גדלו. אם לאנשים האלה, שביום שישי הלכו להתנפל על הקניונים, הייתה אפשרות לקנות את מה שזה לא יהיה באינטרנט, אפשרות טובה, חלק גדול מהם פשוט לא היה מגיע לקניון.

איך אני יודע? קחו למשל את המקרה של אסף כהן, שפרסם בפייסבוק את התלאות שלו עם קסטרו. הוא רצה לקנות בגדים לחורף. באתר של קסטרו היה כתוב "חמישה ימי עסקים" - אז הוא הזמין. חמישה ימי עסקים חלפו, הוא נכנס לאתר וראה שעכשיו כתוב "שבעה ימי עסקים". שבעה ימים עסקים חלפו, הוא נכנס לאתר וראה שכתוב "עשרה ימי עסקים".

מי שבתקופה הזו יצליח לתת שירות לקוחות כמו שצריך, יגלה שהוא לוקח נתח שוק ענק ומשאיר אבק לאחרים

בסופו של דבר הבגדים שלו הגיעו אחרי 21 ימים. והוא כותב בעצמו: "הלכתי לקנות חלק גדול המבגדים במקום אחר, שירותי יותר". וזה ממש ממש לא המקרה היחיד, זה ממש לא קסטרו. כששיתפתי את הפוסט של אסף קיבלתי 129 תגובות, אנשים סיפרו על עוד המון דוגמאות אחרות שזה לא עובד.

אגב, כשפנינו לקסטרו לנסות להבין למה זה ככה, אז הדובר שלהם, רני רהב, אמר לנו שזאת תקופה יוצאת דופן, שיש עומס גדול והם עושים כל מה שהם יכולים בשביל להתמודד עם הביקוש, ולכן עכשיו זמן האספקה הוא עשרה ימים. והאמת היא שזה סתם תירוצים, כי יש רשתות שיודעות לעשות את זה כמו שצריך. אני לא רוצה לעשות להם פרסומת, אבל אתם יודעים היטב על מי אני מדבר.

בקיצור, מי שבתקופה הזו יצליח להבין את זה ולתת שירות לקוחות כמו שצריך וסטנדרט שירות חדש, כמו באמריקה, יגלה שהוא לוקח נתח שוק ענק ופשוט משאיר אבק לאחרים. כל שאר ימשיכו למכור לנו תירוצים.