פסטיבלי מוזיקה ענקיים לצד חיטוי רכבות: כך הצליחה טייוואן להדוף את הקורונה

הכירו את השילוב הטייוואני לניהול שגרת חיים בקורונה - מצד אחד, מקומות ציבוריים עוברים חיטוי באופן תדיר. מצד שני, פסטיבלים ואירועים המוניים מתקיימים כרגיל - ללא שום סגר • המבחן האמיתי של מדינת האיים יגיע אם תחווה לראשונה התפרצות של הנגיף בקהילה
מערכת כאן חדשות
30 בנובמבר 2020
18:18

הגישה של הטייוואנים לנגיף קורונה היא שאין להם על מי לסמוך חוץ מעל עצמם. המדינה אינה חברה בארגון הבריאות העולמי והסתמכה עד כה על שירותי הביון שלה, שכבר בתחילת הקורונה התריעו על אירוע חריג שקורה בסין.

והנה השילוב המיוחד שקורה שם: מצד אחד, רכבות ומקומות ציבוריים נוספים עוברים חיטוי באופן תדיר. מצד שני, פסטיבלים ואירועים המוניים מתקיימים כרגיל. בשבוע שעבר חגגו את מצעד הגאווה לא פחות מ-130 איש. לפני זה התקיים מצעד ליל כל הקדושים צבעוני ובין לבין עשרות אלפי בני אדם קפצו ורקדו בפסטיבל המוזיקה "אולטרה".  

נראה שהטייוואנים לא מעלים על דעתם לוותר על השגרה. איך זה מסתדר עם מצב התחלואה? מסתמן שהעסק מנוהל נכון. ברפובליקת האיים יש כרגע 600 מקרים מדווחים, רובם "מיובאים", כלומר אותרו בכניסה למדינה בצורה שהצליחה עד כה למנוע התפרצות. מניין המתים עומד על שבעה בני אדם. בנוסף, טייוואן ציינה יותר מ-200 יום בלי הדבקות בקהילה.

מבחינה כלכלית טייוואן כן נפגעה, בתור מדינה מבוססת ייצוא, בייחוד לסין. בצעד שמזכיר מקומות אחרים בעולם, הממשלה שחררה קרן של כמה מליארדי דולרים בשביל לתמוך בחברות ובעסקים קטנים. לגבי בדיקות מאסיביות בקהילה וחקירות אפידמיולוגיות המוניות - הם לא הגיעו לנקודה הזו, וגם סבורים שזה בכלל לא יהיה אפקטיבי.

לצד הפסטיבלים מעוררי הקנאה ומצב התחלואה האופטימי, אי אפשר ללמוד הרבה מטייוואן משום שהם לא הגיעו למצב שהנגיף התפשט אצלם בקהילה - וזה המבחן האמיתי. אם הנגיף יצליח לחדור את גבולות המדינה ולהתפרץ בחורף, אז נוכל לראות איך הם יתמודדו עם המגפה.