שאול אמסטרדמסקי
-

ככה מוציאים שם רע לעבודה מאורגנת

ברשות האוכלוסין רצו בסך הכל להחליף תוכנה, אבל הוועד מתעקש על מו"מ בגלל "ההשלכות על אופי העובדים". נשאלת השאלה – מה הסיכוי שדבר כזה יקרה בשוק הפרטי?
שאול אמסטרדמסקי
30 בנובמבר 2020
19:37

בישראל כמו בישראל: יש קורונה או אין קורונה, יש משבר או אין משבר - ועדי עובדים זה ועדי עובדים. ברשות האוכלוסין - החבר'ה מהדרכונים, תעודות זהות ומעברי הגבול - מחליפים מערכת מחשב ממערכת "אביב" למערכת "איתן". 

לא אלאה בפרטים כי זה לא אמור לעניין אתכם, אבל זה מאוד מעניין את ועד העובדים של רשות האוכלוסין. יו"ר הוועד כתבה מכתב ליו"ר הרשות וכך כתבה: "הבוקר הובא לידיעתנו שהרשות החלה בביצוע הדרכות לעובדים על המערכת החדשה. ברור לכל בר דעת שלהטמעת המערכת יש השלכות והשפעות על אופי עובדי הרשות ולכן אנחנו רואים את זה בחומרה, ואנחנו דורשים להקפיא את ההדרכות".

בהנהלת הרשות השיבו לה: נשמח לדבר על מה שאתם רוצים, אין שום בעיה, אבל אנחנו מזכירים לכם שבתחילת 2018 ההסתדרות חתמה על הסכם עם עובדי המדינה ובו הסכימה שאם הממשלה רוצה להטמיע מערכות טכנולוגיות חדשות, העובדים לא יכולים לנהל על זה משא ומתן.

כשפניתי לוועד רשות האוכלוסין השיבו: אנחנו לא מתנגדים לטכנולוגיה, אבל זה כן יוצר מטלות חדשות לעובדים שלנו. אמנם אנחנו לא דורשים תוספת שכר, אבל אנחנו דורשים שיהיה משא ומתן, אולי צריך להגדיל את מצבת העובדים. 

אני חושב שמקרים מהסוג הזה מוציאים שם רע לעבודה המאורגנת. דמיינו לעצמכם מעסיק במגזר הפרטי שבא ואומר לעובדים שלו - 'חבר'ה, תקשיבו, עוברים מתוכנה א' לתוכנה ב'. הינה, אני אדריך אתכם'. והעובדים יבואו ויגידו: 'לא, לא, לא, עצרו הכול. לא עוברים, קודם דברו איתנו'.

זה לא היה קורה במגזר הפרטי, אז למה זה עדיין קורה במגזר הציבורי?