-
וויסאם חשלמון, פלאש 90

התוכנית של משרד הבריאות: סגר נושם של שלושה שבועות

מסתמן: מקדם הדבקה של 1.3 ו-2,000 נדבקים ביום - יובילו להמלצה על סגר • השרים אישרו: סגר יוטל בדבוריה ובחמש שכונות ברהט למשך חמישה ימים • בהדסה מנהלים משא ומתן עם האמירויות על מכירת מיליון וחצי חיסונים שקנו מהרוסים - והעברתם למדינות עניות, ובהן הרשות הפלסטינית
קטי דור ונוב ראובני
30 בנובמבר 2020
23:01

בזמן שמקדם ההדבקה הגיע ל-1.16 ואחוז הבדיקות החיוביות עולה - היום (שני) נחשפה בחדשות הערב התוכנית של משרד הבריאות להמלצה על סגר. לפי התוכנית המתגבשת, שני קריטריונים יקבעו מתי ימליץ המשרד על סגר - כשמקדם ההדבקה יגיע ל-1.3, וכשמספר הנדבקים היומי בקורונה יגיע ל-2,000. 

תוכנית הסגר המסתמנת תפעל במתכונת של "סגר נושם" ולא נוקשה, שיערך כשלושה שבועות. השאיפה היא להשאיר את מערכת החינוך פתוחה, לפחות ברובה, יחד עם המשך הפעילות של המגזר הפרטי - ללא קבלת קהל. ההיגיון שמלווה את התוכנית של משרד הבריאות הוא להכריז על סגר במספרי חולים נמוכים יחסית, כדי שיהיה קצר ויעיל. 

עוד נראה כי לא תהיה המלצה על סגר בחג החנוכה, אלא על הגבלות כמו עוצר לילי בחג המולד ואולי גם בשבוע של חנוכה. ההחלטות יתקבלו בהתאם למצב החולים. 

בתוך כך, ועדת השרים לאזורים מוגבלים אישרה הערב את הצעת משרד הבריאות להכריז על המקומות הבאים כאזורים מוגבלים למשך חמישה ימים: שכונות 4, 9, 17, 21 ושכונת אלזיאדנה הצפונית ברהט וכן על היישוב דבורייה. עוד הוחלט על הארכת הסגר בנצרת למשך שלושה ימים נוספים, ובכפר מנדא למשך חמישה ימים. 

האם חיסונים מישראל בדרך לרשות הפלסטינית? 

מה יעשו בישראל עם החיסון הרוסי? הערב פורסם בחדשות הערב שבית החולים הדסה מנהל משא ומתן עם איחוד האמירויות על מכירת מליון חיסונים וחצי שקנו מהרוסים - והעברתם כתרומה למדינות עניות, ובהן גם לרשות הפלסטינית. כבר כמעט חודש שבהדסה מחכים לאישור החיסון "ספוטניק 5" על ידי משרד הבריאות, אך הוא מתעכב ולא נראה שיגיע בקרוב. 

במסגרת המגעים מול האמירויות ביקשו בהדסה לכלול את הרשות הפלסטינית בתוך המדינות שיקבלו את חיסוני הקורונה. זאת מאחר שהתחלואה ברשות גבוהה, והדבר מסכן את האוכלוסיה שם ובישראל. בשל כך, ישנה אפשרות שהפלסטינים יקבלו את החיסונים הללו לפני שישראל תקבל חיסונים אחרים נגד קורונה, בגלל שהרוסים כבר החלו להשתמש בהם.