ימי קורונה בירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ראש שירותי בריאות הציבור: אנחנו בתחילת הגל השלישי

ד"ר שרון אלרעי פרייס בתדרוך: "לא הוחלט עדיין לגבי סגר לילי. אבל העניין נבדק. כרגע לא הייתי בונה על חיסון" • בעקבות העלייה בתחלואה המל"ל בוחן עצירה מיידית של טיסות מטורקיה לישראל • אתמול אובחנו 1,227 חיוביים לקורונה, ונעשו ברחבי הארץ 57,428 בדיקות
דקלה אהרן-שפרן ושרון עידן
01 בדצמבר 2020
08:55
עודכן ב 18:14

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס התייחסה היום (שלישי) לעלייה בתחלואה, ובתדרוך שקיימה אמרה כי "אנחנו יכולים לזהות שאנחנו בתחילתו של הגל השלישי. אנחנו במספרים יותר קטנים מאוגוסט אבל מקדם ההדבקה דומה. נציג לקבינט את עמדת משרד הבריאות ובין השאר נמליץ להפחית תחלואה מיובאת. רק כ-25% מהחוזרים וצריכים בידוד עושים זאת ויש לכך משקל כבד כמוקד שיש להתרכז בו". 

אלרעי פרייס הוסיפה: "לא הוחלט עדיין לגבי סגר לילי. אבל העניין נבדק. כרגע לא הייתי בונה על חיסון. את החורף הקרוב נעביר כשרוב מדינת ישראל לא מחוסנת, ולא נוכל להסיר מגבלות נרחבות בקרוב. זה האור בקצה המנהרה אבל בחודשים הקרובים נצטרך לראות איך מנהלים את המגפה בצורה אחראית.

"אין אמירה ממשרד הבריאות על סגר בחגים, ייתכן שנזדקק לאמצעי ריסון יותר משמעותיים ממה שיש כרגע. אפשר לחכות לעלייה בתחלואה כמו בפעם הקודמת, אבל אז ייקח יותר זמן להוריד את ההתפשטות שוב. אנחנו במקום שבו כל חולה מדביק יותר מאדם אחד וצריך לנהוג בזהירות. ייתכן שפעולות מוגבלות יוכלו להוריד את מקדם ההדבקה ולא נידרש לצעדים משמעותיים, אבל בכנות אני אומרת - נראה שה-R ימשיך לעלות כי עדיין לא ראינו את ההשפעה של הסרת המגבלות".

בד בבד, המטה לביטחון לאומי בוחן אפשרות להפסיק לאלתר את הטיסות מטורקיה בעקבות העלייה בתחלואת הקורונה שם. חברת התעופה הלאומית של טורקיה מפעילה עשרות טיסות בשבוע בין איסטנבול לנמל התעופה בן-גוריון. ישראלים הנכנסים לטורקיה אינם נדרשים בבידוד או בהצגה של בדיקת קורונה שלילית.

האזינו לריאיון מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי בכאן רשת ב

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי אמר בריאיון לתוכנית שלי וגואטה בכאן רשת ב כי ראש הממשלה אכן הורה לבדוק את הסוגיה. לדבריו, רבים מן השבים מטורקיה אינם מקפידים לשהות בבידוד והוסיף: "אני לא יודע אם רשויות החוק יתירו לנו את איסור הנסיעה לטורקיה. אינני משוכנע שיש את הדרך החוקית לאסור נסיעה לטורקיה כשלשאר המדינות זה מותר".

בתוך כך, משרד הבריאות בטורקיה דיווח על מספר שיא של נדבקים חדשים, זה היום התשיעי ברציפות. ביממה האחרונה אובחנו כ-30 אלף נדבקים ומתו 190 חולים. הנשיא ארדואן הכריז אתמול על כמה צעדים בניסיון לבלום את התפשטות הנגיף ובהם עוצר מלא בסופי שבוע.

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר הבוקר בתום הערכת המצב היומית של משרד הבריאות: "אנחנו במצב חירום. יש עלייה בתחלואה יחד עם תחושה בציבור שהקורונה הלכה. נתכנס לחשוב מה הצעדים המידיים שצריך לעשות כהמלצה לקבינט". 

על רקע העלייה בשיעור הבדיקות החיוביות נחשפה אתמול בחדשות הערב בכאן 11 תוכנית משרד הבריאות להמלצה על סגר. לפי התוכנית המתגבשת, שני קריטריונים יקבעו מתי ימליץ המשרד על סגר - כשמקדם ההדבקה יגיע ל-1.3, וכשמספר הנדבקים היומי בקורונה יגיע ל-2,000.

תוכנית הסגר המסתמנת תפעל במתכונת של "סגר נושם" ולא נוקשה, שייערך כשלושה שבועות. השאיפה היא להשאיר את מערכת החינוך פתוחה, לפחות ברובה, יחד עם המשך הפעילות של המגזר הפרטי - ללא קבלת קהל. ההיגיון שמלווה את התוכנית של משרד הבריאות הוא להכריז על סגר במספרי חולים נמוכים יחסית, כדי שיהיה קצר ויעיל. עוד נראה כי לא תהיה המלצה על סגר בחג החנוכה, אלא על הגבלות כמו עוצר לילי בחג המולד ואולי גם בשבוע של חנוכה. ההחלטות יתקבלו בהתאם למצב החולים.