הרב אלעזר רומפלר, ממנהיגי הכת "לב טהור"
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שעות לפני הדיון בביהמ"ש: נאשם בהתעללות בילדים בפרשת לב טהור ברח לגואטמלה

אלעזר רומפלר, ממנהיגי כת "לב טהור", במכתב לשופטת: "עם כל הלהיטות להביא את התיק לבית משפט ציוני - נתתי לכבודך הזדמנות לסגור את התיק בכבוד. מבקש לצוות על המתלוננים לפנות למשטרה המקומית שבה בוצעה העבירה"
ורד פלמן
01 בדצמבר 2020
11:15

פרשת כת "לב טהור": גבי טרונשווילי, עורך דינו של אלעזר רומפלר - הנאשם בהתעללות נפשית ופיזית בילדים בני 9-10 הודיע הבוקר (שלישי) לפרקליטות כי מרשו ברח מהארץ לגואטמלה, על אף צו איסור היציאה מהארץ שהיה תלוי נגדו. טרם הדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים אמר עו"ד טרונשווילי כי רומפלר שלח לו מכתב בן 13 עמודים ובו הוא פירט על נסיבות עזיבתו. נציג הפרקליטות אמר כי הדבר דורש בדיקה.

בדיון היום, בו היה אמור להימסר המענה לכתב האישום ולקבוע את הדיונים להוכחות בתיק, אמר עו"ד טרונשווילי לשופטת פרידמן פלדמן כי "הבוקר הוא הודיע לי שהוא עזב את הארץ ושלח לי מכתב שבו הוא מפרט את הסיבות בגינן הוא בחר לעזוב, תוך שהוא מדגיש שזה לא מתוך זלזול בבית המשפט, אלא בשל הלחצים שמופעלים עליו ועל כל מה שקשור בקהילת 'לב טהור' - ולכן הוא לא יזכה למשפט הוגן, אלא ייאלץ לנהל משפט ארוך בתנאים מגבילים בהם לא יוכל לראות את אשתו וילדיו השוהים בחו"ל".

רומפלר, שניהל בית ספר מטעם הכת בקנדה, כתב במכתב שהופנה לשופטת כי "יש להיטות להביא את זה לבית משפט ציוני, כשהנאשם וכל המעוקבים לא מתגוררים בישראל. מי שהתקשורת רודפת אותו אין לו צ'אנס. נתתי לכבודך הזדמנות לסגור את התיק בכבוד. אני מבקש לצוות על המתלוננים לפנות למשטרה המקומית שבה בוצעה העבירה".

בדצמבר 2018 נעצרו חמישה ממנהיגי הכת "לב טהור" במקסיקו במבצע משולב של ה-FBI והאינטרפול. העצורים מהכת החרדית-קיצונית, שמקום מושבה בגואטמלה, חשודים בין השאר בחטיפה, התעללות מינית, התעללות בקטינים, סחיטה ואיומים. החמישה הועברו לארה"ב לצורך הגשת כתבי אישום.

מייסדה ומנהיגה הרוחני של "לב טהור" היה הרב שלמה הלברנץ. עד שנת 2013 ישבה הקהילה בעיירה סנט אגט שבקנדה, אך בעקבות חקירה של הרשויות הקנדיות בנוגע להזנחה, התעללות ונישואי קטינים עברה הקהילה לגואטמלה. בספטמבר 2016 פשטה המשטרה בגואטמלה על מבנה שהיה שייך ל"לב טהור", בעקבות פנייה של גורמים ישראליים ועדויות על התעללויות בילדים ובמבוגרים. ב-2017 עברו חלק מחברי הקהילה למדינת צ'יפאס במקסיקו, ובחודש יולי אותה שנה טבע למוות מנהיג הכת, הרב הלברנץ.