טיפול פסיכולוגי
צילום: גטי אימג'ס

משבר הקורונה: עלייה של כ-15% בפניות למרפאות בריאות הנפש

יו"ר איגוד הפסיכיאטריה במכתב לשר הבריאות: מצפים לתסמונות פסיכיאטריות שאינן מוכרות בשל הקורונה - לפעול עכשיו כדי למנוע את יום הכיפורים הבא
דקלה אהרן שפרן
01 בדצמבר 2020
13:50

המגפה הנפשית בעקבות השלכות קורונה: חלה עלייה של כ-15% בשיעור הפונים החדשים למרפאות בריאות הנפש של קופות החולים ברחבי הארץ וכן עלייה בניפוק תרופות הרגעה בשל מצוקה נפשית - מתחילת השנה, כך עולה ממכתב ששלח יו"ר איגוד הפסיכיאטריה של ההסתדרות הרפואית, ד"ר צבי פישל, לשר הבריאות אדלשטיין.

עוד עולה מהמכתב כי מספר הפונים החדשים רב וכי על מערכת הבריאות לתגבר את מערך בריאות הנפש, ובכלל זה תוספת של שעות טיפול ומיטות אשפוז, כדי להימנע מלהגיע ל"יום הכיפורים" של מערכת בריאות הנפש.

הריאיון המלא עם יו"ר איגוד הפסיכיאטריה

בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב תיאר ד"ר פישל את מצב רפואת הנפש ואמר כי "כמות המשאבים מוגבלת, מטפלים מוסיפים שעות ודוחסים יותר מטופלים לשעה". הוא הוסיף כי "כדי לעמוד בדחיפות של המטופלים החדשים - טיפולים ארוכים מצטמצמים והאנשים שבתוך המערכת מקבלים פחות טיפול והתייחסות".

לדברי פישל מי שבתחילת המגפה פנה באופן אנונימי, פונה היום באופן ישיר למרפאות. "יש הרבה מקרים של חרדה ודיכאון. אנחנו רואים אלפי אנשים חדשים שמגיעים למערכת וייתכן שאילולא הקורונה לא היו מגיעים - זה לא מטופלים של המעגל הרגיל", ציין. 

את ההשוואה למלחמת יום הכיפורים הסביר בכך ש"אחריה הגיעו אלפי מקרים של פוסט טראומה ורק כעבור תשע שנים, לאחר מלחמת שלום הגליל, ידענו לקרוא לזה בשם והענקנו לאנשים הללו טיפול - אני לא רוצה שהמקרה יחזור על עצמו. אנחנו מצפים לתסמונות חדשות בגלל המצב של הקורונה - שהוא לא מוכר".

פישל מתח ביקורת על משרד הבריאות: "מבינים שם את ההשלכות, אך המצב החדש אינו מתורגם לתקציבים. הכסף שמגיע לבריאות הנפש הוא פחות מ-1% מהתקציבים החדשים. לאורך כל הדרך שוכחים את ההיבט הפסיכיאטרי. האנשים יכולים להגיע לאובדנות ואנחנו רוצים למנוע זאת".

קודם לכן אמר ד"ר יואב יחזקאלי, מאיגוד רופאי בריאות הציבור בריאיון לכאן רשת ב כי: "חשוב שאזרחי ישראל ייפגשו את הנגיף כשהם בריאים ככל הניתן, לדוגמא הסגירה של חדרי הכושר איננה טובה. אחד ההיבטים הכי חשובים הוא גמישות מחשבתית של מקבלי ההחלטות - צריך לפעול בהתאם לנתונים ולמחקרים החדשים".