התרסקות המטוס

התרסקות המטוס בדרום: עדיין לא ניתן לקבוע את סיבת התאונה

מדוח ביניים של חיל האוויר עולה כי באותו יום בוצעו עוד שתי טיסות באותו מטוס • המטוס עבר שני טיפולים בחודשים האחרונים • לא נמצאו ממצאים המעידים על היפגעות של המטוס ולא נעשה ניסיון נטישה • האלוף נורקין: על אף הקושי, עלינו להבין מה קרה ואיך קרה
רועי שרון
02 בדצמבר 2020
19:00

חיל האוויר פרסם היום (רביעי) את ממצאי דוח הביניים לתחקיר התרסקות מטוס ה"סנונית" בשבוע שעבר ליד רהט. מהדוח עולה כי בשלב זה עדיין לא ניתן לקבוע את סיבת התאונה. באירוע נהרגו מדריך הטיסה רב-סרן במיל' איתי זיידן ופרח הטיס ליהוא בן-בסה, שזו הייתה טיסתו התשיעית על מטוס ה"סנונית". 

מתוך ממצאי דו"ח הביניים עולה שלפני כחודשיים וחצי טופלה תקנה במטוס. כמו כן, כשבוע לפני התאונה בוצע טיפול לתקנה נוספת בחומרה קלה. כחלק מהטיפול בוצעו פעולות אחזקה מקיפות במטוס. המטוס נבדק ואושר לטיסה על ידי הצוותים הטכניים באותו הבוקר, וטסו בו שתי טיסות נוספות עם צוותים שונים מבית הספר לטיסה באותו היום.

 

הדוח מפרט גם את פרטי הטיסה, לפיהם: "בשעה 10:43 המריא מטוס ה"סנונית" מבסיס חצרים. מזג האוויר היה טוב והראות הייתה טובה, בטיסה תוכננו תרגילים קבועים מראש ותרגיל נוסף לשיקול דעתו של מדריך הטיסה. במהלך הגיחה ביקש המדריך ממגדל הפיקוח להנמיך את גובה הטיסה, בהתאם לנהלים, ככל הנראה לצורך ביצוע התרגיל הנוסף. זה היה הדיווח האחרון למגדל הפיקוח, לא התקבלו בקשר דיווחים על מקרה חירום או על תקלה עד קרות התאונה. 

"המגע הוודאי האחרון של מערכות המכ"ם עם המטוס היה בשעה 11:12 בגובה 900 רגל מעל פני השטח. לא ניתן לקבוע בשלב זה איזה תמרון ביצע המטוס עד הפגיעה בקרקע. משך הזמן שחלף הוא לכל היותר כשתי דקות מאובדן מגע המכ"ם ועד הפגיעה בקרקע", נמסר מצה"ל. "מכשירי ההקלטה שהיו במטוס ניזוקו באופן קשה וככל הנראה לא ניתן יהיה לשחזרם. עד כה לא נמצאו ממצאים המעידים על היפגעות של המטוס באוויר, פגיעה מציפורים או התנתקות חלקים. לא בוצע ניסיון לנטישת המטוס". 

מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין מסר כי "מאפייני התאונה המורכבים מפיסות מידע רבות, המקשות על הרכבת תמונה ברורה ועל אף זאת עלינו להבין מה קרה ואיך קרה". בנוסף, החליט מפקד חיל האוויר שלא להחזיר את מערך מטוסי ה״סנונית״ לטיסות אימונים בחיל האוויר. שאר מערכי הטיסה שבו לטיסות אימונים בסוף השבוע האחרון.