ניצב מוטי כהן, אמיר אוחנה ובנימין נתניהו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בג"ץ מורה לממשלה: "קדמו מינוי מפכ"ל במהירות הראויה"

בית המשפט הוציא צו מוחלט, בהתאם לעמדת היועמ"ש, המורה לממשלה ולשר לביטחון הפנים להביא מועמד לתפקיד בפני הוועדה המייעצת למינוי בכירים
תמר אלמוג אמוץ שפירא
03 בדצמבר 2020
16:03
עודכן ב 20:24

בג"ץ הורה אמש (חמישי) לממשלה ולשר לביטחון הפנים לקדם מינוי של מפכ"ל למשטרה, ולהביא בהקדם מועמד לוועדה המייעצת למינוי בכירים. בג"ץ קיבל את ההחלטה, לאחר שגם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הביע את עמדתו נגד העיכוב במינויים חשובים, ואמר כי לדעתו על בג"ץ להוציא צו המורה לממשלה לעשות זאת.

בהתאם לעמדת היועץ, שופטי בג"ץ הוציאו צו מוחלט בנושא וציינו בהחלטתם כי חלפו שנתיים בדיוק מאז סיים המפכ"ל רוני אלשיך את כהונתו. לפי כללי המשפט, אמרו השופטים, חובת הממשלה והגורמים המוסמכים לפעול לאיוש המשרה.

החלטת בג"ץ התקבלה לאחר דיון שהתקיים אתמול בעתירת תנועת אומ"ץ למינהל תקין, שביקשה כי בית המשפט יורה לממשלה למנות מפכ"ל קבוע למשטרה. השופט יצחק עמית שאל את נציג המדינה בדיון אם יש מניעה להוציא צו מוחלט, ומתח ביקורת על מצב מינויי הבכירים: "אתם יודעים למה בדיוק קבענו היום את הדיון? כי היום מלאו שנתיים לכך שיש ממלא מקום. צריך להלחין את זה - אין מנכ"ל, אין חשכ"ל, אין מפכ"ל".

לאחר שנציג המדינה אמר כי מנדלבליט תומך בהוצאת צו על תנאי, תהה השופט עמית לגבי צו מוחלט. השופט עופר גרוסקופף ציין כי לאור ההחלטה אתמול על פיזור הכנסת יש לבחון מה תהיה בכלל המשמעות של צו על תנאי או צו מוחלט. נציג המדינה השיב כי לפי שעה זו שאלה תיאורטית, ודעת היועץ המשפטי לממשלה היא שנכון לעכשיו היה צריך למנות מפכ"ל מזמן - ואם לא היום אז מחר.