כוכבי, ארכיון
צילום: דובר צה"ל

על סף בחירות וללא תקציב - הדרישה של צה"ל לעוד כספים

בישיבת הקבינט הציגו בצה"ל את התוכנית הרב שנתית, אחד השרים: זה היה מופע אימים • צה"ל: הנושא התקציבי לא היה במוקד הדיון
גילי כהן
03 בדצמבר 2020
22:17

הדרישה החריגה של צה"ל מהשרים - בדיון הקבינט המדיני-ביטחוני האחרון שנערך ביום ראשון הופתעו השרים לגלות את נושא הדיון: הצגת התוכנית הרב שנתית של צה"ל - שכוללת גם בקשה לתוספת תקציב. שרים שהשתתפו בישיבה, גם מכחול לבן וגם מהליכוד, לא הבינו את פשר המהלך ואמרו לנו כי לא ברור מדוע צה"ל נמהר להציג כעת לקבינט תוכנית רב שנתית כשאין תקציב, המאמץ הלאומי מוקדש למאבק בקורונה, והממשלה עומדת על סף פירוק.

לדברי אחד מהמשתתפים בדיון, צה"ל לא הציג שורה תחתונה של כמה התוכנית עולה, אך ציין כי ישנם פערים בשלושה תחומים: מעגל שלישי - איראן, סייבר, וטילים ולכן נדרש צה"ל לתקציב נוסף לסוגיה והשקעת משאבים בתחומים אלו. אחד השרים הגדיר את תחושתו בדיון כ"מופע אימים".

מי שקובע את הלו"ז של דיוני הקבינט הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו, שכבר אישר, יחד עם שר הביטחון בני גנץ, את התוכנית הרב שנתית. בצבא רואים בדיון הזה חלק מתפקידם - להציג לקבינט את התוכנית שלהם, גם בימי קורונה.

תגובת דובר צה״ל: "צה״ל פועל להגנת ביטחון המדינה על פי תוכנית רב שנתית סדורה, תוכנית 'תנופה'. צה״ל התבקש על ידי הדרג המדיני להציג את התוכנית הרב שנתית, האתגרים והטיפול בהם עשור קדימה. מטבע הדברים לא נוכל לפרט, אך נדגיש כי הנושא התקציבי לא היה במרכז הדיון. התוכנית אושרה באופן סדור על ידי שר הביטחון, ומטבע הדברים מוצגת לקבינט הביטחוני של מדינת ישראל".