מתחם דרייב אין לבדיקות קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אמ"ן: על כל יומיים בקצב ההדבקה הנוכחי – יידרש יום סגר

העלייה בתחלואה נמשכת: ממוצע הנדבקים השבועי – יותר מ-1,000 ביום • קבינט הקורונה יתכנס ביום ראשון • פרופ' ארנון אפק לכאן רשת ב: "אני צופה קשיים רבים מאוד בלשכנע חלקים גדולים באוכלוסייה להתחסן"
דקלה אהרון שפרן
04 בדצמבר 2020
08:54

העלייה בתחלואה ממשיכה: משרד הבריאות עדכן הבוקר (שישי) כי אתמול אובחנו 1,434 נדבקים חדשים בקורונה. מדובר ביום החמישי ברציפות שבו נרשמו יותר מ-1,000 נדבקים. בסך הכל בוצעו כ-64 אלף בדיקות ושיעור החיוביים עומד על 2.3%. מספר החולים במצב קשה ירד ל-287, אך מספר המונשמים מתוכם עלה ל-101. בסך הכל ישנם בארץ 11,761 חולים פעילים. לפי דוח אמ"ן: "בקצב הגידול הנוכחי בתחלואה – על כל יומיים של המשך הדבקה יידרש יום של סגר מלא כדי להשיב את המצב לקדמותו". בשל העלייה קבינט הקורונה יתכנס ביום ראשון ב-16:00.

בדוח אמ"ן שפורסם היום נכתב כי נמשכת עליה ברורה ועקבית במספר המאומתים – יותר מ-1,000 נדבקים ליום בממוצע שבועי. באמ"ן מציינים כי גם אם ניתן לייחס חלק מהעלייה בתחלואה לגידול במספר הבדיקות, זאת לא הסיבה העיקרית, ומזהירים כי בימים האחרונים נרשמת עלייה בתחלואה בקרב בני 60 ומעלה, מה שעלול להביא לעלייה בתחלואה הקשה בתוך כשבוע. לפי הדוח, ניתוח הנתונים והתפשטות התחלואה במגזרים השונים מעלה כי אנחנו בפתחו של גל תחלואה שלישי ונראה שלא יהיה די במניעת הקלות נוספות אלא כי יש צורך לבחון מחדש השבת מגבלות שכבר הוסרו. 

המשנה למנהל בית החולים שיבא פרופסור ארנון אפק התייחס בריאיון לכאן רשת ב להגעת החיסונים לישראל, ואמר לרן בנימיני: "החיסון לקבוצות הראשונות – קשישים והצוותים הרפואיים – יתחיל שינוי כי מדובר במסה גדולה של אנשים. אני צופה קשיים רבים מאוד בלשכנע חלקים גדולים באוכלוסייה להתחסן".

 

"כמו כולנו, אני לא יודע מה ההשפעות ארוכות-הטווח של החיסון, אבל אני יודע שהחיסונים של פייזר, מודרנה ואסטרזניקה נבדקו תחת הסטנדרטים המערביים המקובלים והידועים ביותר. אך חשוב מכל, אני רואה מה קורה לאנשים שחלו בקורונה - וזה בטוח מסוכן יותר", הוסיף אפק. 

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי משרד הבריאות הודיע למנהלי בתי החולים להיערך למתן חיסונים נגד קורונה לצוותים הרפואיים כבר בתחילת החודש הבא. עוד עודכנו בתי החולים כי כמות החיסונים שתגיע גדולה ממה שהיה צפוי בתחילה. על פי התעדוף המתגבש, תחילה יחוסנו הצוותים שמטפלים ישירות בחולי קורונה. הם לא יחויבו לקבל את החיסון. כמה מנהלים יציעו לעובדים לעשות בדיקות סרולוגיות לגילוי נוגדנים, לפני ההחלטה על קבלת החיסון.