סגר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי יותר מ-3 שעות: אין החלטות בקבינט הקורונה, נתניהו: אפשר לחכות 24 שעות

פיילוט הקניונים הוארך ב-48 שעות ומחר יתקיים דיון המשך בנושא • שרים לכאן חדשות: הופתענו מהמלצת הממונה לסגר מלא שכולל גם את מערכת החינוך • רה"מ: יש עלייה פראית בתחלואה • אלרעי-פרייס: תחילת השפעת החיסונים – רק במארס • משרד הבריאות דרש לסגור את המסחר בערים האדומות והכתומות • הממונה אש הציג אופציה של סגר או "ריסון מהודק"
כתבי כאן חדשות
06 בדצמבר 2020
08:03
עודכן ב 23:43

הדיון בקבינט הקורונה הסתיים היום (ראשון) ללא הכרעות. אחרי יותר משלוש שעות של דיונים הוחלט לקיים דיון נוסף מחר בערב. הוחלט להאריך את פיילוט הקניונים ב-48 שעות נוספות, עד לקבלת החלטה נוספת בנושא. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אפשר לחכות 24 שעות".

נתניהו הוסיף בדיון כי "פתחנו את המשק והייתה עלייה פראית בתחלואה - אסור להמתין, זו טעות. לחכות ולהטיל סגר של שבועיים זה סבל גדול". ישראל כ"ץ השיב כי עדיף סגר לילה, אך ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש הסביר שהערך של סגר לילי נמוך. שרים אמרו לכאן חדשות כי הם הופתעו מהמלצת הממונה לסגר מלא שכולל גם את מערכת החינוך.

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, דוקטור שרון אלרעי-פרייס, אמרה היום (ראשון) בקבינט הקורונה כי תחילת השפעת החיסונים תהיה רק בחודש מארס. אלרעי-פרייס הסבירה כי צריך כמה שבועות בין מנה למנה, ושהם יתחילו לקבל את החיסון במקרה הטובה בעוד כמה שבועות.

משרד הבריאות דרש לסגור את כל המסחר בערים האדומות והכתומות. שרי כחול לבן דרשו לקבל מידע מפורט על תוכנית החיסונים, שעד כה לא נמסרה לשרים על ידי ראש הממשלה או משרד הבריאות. נתניהו התייחס לדרישה והבהיר כי "יש ועדה מקצועית שמטפלת בנושא, יש להרחיק את הגורמים המדיניים ממנה, כך גם נהוג בעולם". 

במשרד הבריאות המליצו להפעיל בטווח הזמן המיידי תוכנית ריסון מהודק:

• סגירת מקומות מקבלי קהל, סגירת קניונים ושווקים, מגבלת התקהלות של 10 בפנים ו-20 בחוץ, סגירת מערכת החינוך ביישובים אדומים וכתומים בכל השכבות למעט גני ילדים, החמרת ההגבלות על החוזרים מחו"ל.

• מומלץ לא להמשיך בפתיחת הקניונים והשווקים. כמו כן ממליצים על קידום חקיקת חובת רישום כתנאי לפתיחה מחודשת.

• חגי דצמבר: חנוכה - אירועים במתכונת משפחה גרעינית בלבד. לגבי החגים הנוצרים ממליצים צמצום אירועים מרכזיים בתיאום והידברות עם מנהיגי הכנסיות, ביטול אירועי חגים מתוכננים ברשויות מקומיות.

ראש המועצה לביטון לאומי מאיר בן שבת אמר בפתח הישיבה שיש עלייה בנתוני התחלואה, ולכן צריך לדחות את פתיחת הקניונים בכל הארץ, סגנו אמר שאפשר לפתוח אותם כי הפיילוט הצליח. ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש אמר בדיון כי "אנחנו בהתפרצות מחודשת".

שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ הלין שלא אישרו להכניס את שרת התיירות פרקש-הכהן לדיון. השרים גלנט ושי מתחו ביקורת על המומחים שטענו לעלייה בתחלואה בגלל בתי הספר. גלנט אמר כי "הנתונים שמוצגים כאן אינם נכונים ואינם משקפים". שי הסביר כי "צריך לזרוק את השקף הזה - אי אפשר להתייחס אל הנתונים המוצגים בו". לאחר שגלנט מתח ביקורת חריפה על העלאת סוגיית מערכת החינוך, אמר לו נתניהו כי הוא מתחרה על פרס שטייניץ, שמאריך לרוב בדיבור.

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ אמר בקבינט כי "אם אחרי הצלחת הפיילוט נחליט לסגור את הקניונים זו סטירת לחי לכל ציבור שנפנה אליו. אסור בשום פנים ואופן לסגור את הקניונים". שר האוצר ישראל כ"ץ אמר כי "המסקנות של הצוות קבע שהפיילוט הצליח - אני חושב שהמסקנה צריכה להיות פתיחת הקניונים. אי אפשר לסגור את אלה ולפתוח אחרים אין לזה היגיון נוכח ההשקעה".

בתוך כך, ראש מפקדת "אלון" למאבק בקורונה, תת אלוף ניסן דוידי ומפקד פיקוד העורף, אלוף אורי גורדין, המליצו למשרד הבריאות להפוך את צה"ל לגוף שיוביל את מבצע החיסונים הארצי. גורם בכיר בפיקוד העורף אמר הבוקר בתדרוך כתבים כי מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי נוטה להסכים להמלצה: "סביר שנקים במפקדת אלון מערך חיסונים. מדובר באופרציה גדולה, עם הישג נדרש של מקסימום מתחסנים במינימום זמן ובכל הארץ. לצה"ל יש את היכולות לבצע את זה", אמר הגורם.

בפיקוד העורף השלימו את ההכנות לביצוע מיידי של ההחלטה המסתמנת היום בקבינט הקורונה, לפיה שבים ממדינות אדומות ייכנסו לבידוד במלוניות. הקצין בפיקוד העורף אמר: "הרבה חולים חזרו מחו"ל בשבועות האחרונים בדגש על מדינות אדומות, זה גול מבחוץ, חור ברשת שחייבים לסגור. חיילים לא יכריחו נוחתים להתפנות למלוניות אלא המשטרה".

בפיקוד אומרים כי כמות הבדיקות היומית תעלה החודש מ-70-60 אלף בדיקות ביום ליכולת לדגום כ-100 אלף איש מדי יום, עם המעבר לשלוש חברות דגימה שזכו במכרז ושיחליפו את מד"א בשבוע הבא. "יש לנו כבר 3,000 חוקרים אפידמיולוגים שפועלים והדגש הוא בשיפור איכות החקירה", ציין הקצין.

לקראת הדיון בקבינט הקורונה פנה הבוקר פורום הקניונים לקבינט בקריאה לאפשר פתיחה של כלל הקניונים ברחבי הארץ. במכתב לשרים כותבים ראשי הפורום כי הוכיחו שאפשר לבצע פתיחה בטוחה וכי החלטה על סגירה תפלה אותם לעומת חנויות אחרות.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי התייחס הבוקר לעלייה בתחלואה ולצעדים שיבקשו לקראת הדיון בנושא בקבינט הקורונה היום, ואמר כי הם לא ידרשו סגר בחנוכה. כמו כן, מנתוני משרד הבריאות עולה כי מקדם ההדבקה עומד על 1.24. בשל העלייה בתחלואה תל אביב ואילת מוגדרות כערים צהובות ולא ירוקות.  בתוך כך, איקאה פתחה היום את החנויות בניגוד להנחיות משרד הבריאות. עקב כך, פקחי עיריית ראשון לציון הגיעו.

האזינו לריאיון עם פרופסור חזי לוי

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, מיכאל שמש, דקלה אהרן-שפרן, כרמלה מנשה, נוב ראובני ועופר חלפון