עמית איסמן ומחאת ארגוני נשים
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

תחת עו"ד איסמן: אחוז סגירת תיקי עבירות המין בפרקליטות מחוז חיפה היה הגבוה בארץ

על רקע ההחלטה למנות את איסמן לפרקליט המדינה והאמירות הפוגעניות נגד נשים
ורד פלמן
06 בדצמבר 2020
10:13

סערת מינוי פרקליט המדינה: שיעור הגשת תיקי עבירות המין למשפט בפרקליטות מחוז חיפה, שבראשה עומד עורך הדין עמית איסמן שנבחר לפרקליט המדינה, הוא הנמוך ביותר מכל המחוזות בארץ. אחוז סגירת תיקי עבירות המין בפרקליטות חיפה, הוא הגבוה בארץ. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

על פי נתוני פרקליטות המדינה, בשנה שעברה, מתוך כלל התיקים שהוגשו במחוז חיפה, 13% בלבד היו תיקי עבירות מין. מדובר בשיעור הנמוך ביותר, כאשר הממוצע הכלל ארצי עמד על 16% מהתיקים שהוגשו. בשנת 2018, 16% מהתיקים שהוגשו בחיפה עסקו בעבירות מין, שוב השיעור הנמוך ביותר שהיה זהה גם לפרקליטות מחוז צפון, כאשר הממוצע הכלל ארצי היה 19%. בשנת 2017, 13% מהתיקים שהוגשו בפרקליטות חיפה עסקו בעבירות מין, שוב השיעור הנמוך ביותר, כשהממוצע הארצי היה 17%. 

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעי ולנפגעות תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, אומרת כי חשיפת הנתונים מעוררת דאגה רבה ומעידה שהתפיסה של איסמן ורוח המפקד שלו כבר חלחלה להחלטות מקצועיות וכי אם יאושר מינויו עלולה התפיסה להשפיע על כלל הפרקליטות. 

מוקדם יותר השבוע החליטה ועדת האיתור למינוי פרקליט המדינה פה אחד להמליץ לשר המשפטים אבי ניסנקורן למנות את עורך הדין איסמן לתפקיד פרקליט המדינה ה-12. בהמלצתה, התייחסה הוועדה לבחינה משמעתית שנעשה לגבי שתי אמירות של איסמן מלפני כמה שנים. חברי הוועדה ציינו כי האמירות אינן משקפות את התנהלותו של איסמן, שהביע צער עמוק בנוגע אליהן. לפי עדויות שפורסמו, איסמן פנה לנשים באמירות בוטות בעלות אופי מיני. בין השאר שאל בעבר קולגה "סיימת לאונן לי במוח?". בפעם אחרת פנה למתמחה שעבדה במשרדו ושאל: "יש לך בארון חוטיני מנומר", כשהיא ענתה שלא, פנה לעמיתה ואמר לה, "הינה, זו אישה נורמלית", כשהוא משווה בין המתמחה לקורבן פגיעה מינית.

בסוף השבוע פורסם בתוכנית "השבוע" בכאן 11 כי בפרקליטות מעריכים שהממשלה לא תאשר את מינויו של עורך הדין איסמן לפרקליט המדינה. בפרקליטות מעריכים שאם המינוי כן יאושר, עורך הדין מומי למברגר, המשמש משנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, יפרוש מתפקידו.

בריאיון לתוכנית "אלמוג וגילת" בשבוע שעבר בכאן רשת ב אמרה שופטת העליון ופרקליטת המדינה בדימוס עדנה ארבל, כי היא תומכת במינוי עמית איסמן: "אני כמעט משוכנעת שלא ימנו אותו. במדינה שלנו, עם העליהום שעושים על כל אדם, מניחה שהמינוי יפול על האמירות האלה, ופתאום מביאים עוד דברים, אי אפשר לדעת מאיפה זה בא". ארבל הוסיפה כי איסמן הוא פרקליט מוכשר וכי אין להמשיך ולרדוף אותו על שתי התבטאויות מלפני שנים - עליהן התנצל".

האזינו לריאיון עם פרקליטת המדינה בדימוס עדנה ארבל בכאן רשת ב

מהפרקליטות נמסר בתגובה: 

"קיימת קורלציה בכל מחוזות הפרקליטות, בין שיעור תיקי המין שנפתחו במחוז, לבין שיעור כתבי האישום שהוגשו על ידי אותו מחוז בעבירות מין.

"ההבדלים בשיעור כתבי האישום המוגשים בעבירות מין בכל מחוז, נובעים בעיקרם מההבדלים בין מאפייני הפשיעה השונים בין המחוזות.

"יתירה מכך, הפערים בין המחוזות בכל הקשור לשיעור כתבי האישום המוגשים מכלל התיקים הם זניחים, ולא ניתן ללמוד מנתונים אלו על מדיניות העמדה לדין בסוגי העבירות, לא כל שכן בעבירות מין. כך למשל במחוז חיפה 13% מהתיקים שנפתחו עניינם עבירות מין, ו-13% מכתבי האישום במחוז הוגשו בעבירות מין. בדומה לפרקליטות מחוז דרום, שם 13% מהתיקים שנפתחו עניינם עבירות מין, ו-14% מכתבי האישום במחוז הוגשו בעבירות מין.

"בכל מקרה, ההחלטות בכל התיקים מתקבלות על בסיס חומר הראיות שנאסף על ידי משטרת ישראל ורק על בסיס זה".