אוטונומיות

איך השפיעה הקורונה על אמון החרדים והערבים עם המדינה?

אוטונומיות: בזמן שהמדינה נכנסה לסגר, החברות החרדית והערבית בישראל החליטו להסתגר עוד יותר בתוך עצמן - סדרת כתבות חדשה
ריאד עלי ויאיר אטינגר
06 בדצמבר 2020
15:18
עודכן ב 10 דצמבר 04:43

חודשי הקורונה מזעזעים לא רק את הבריאות ואת הכלכלה. בישראל הם הבליטו גם את ההרכב החברתי ואת העובדה שהקולקטיב המקומי עשוי שבטים שבטים, מגזרים מגזרים. לא כולם מגדירים את עצמם על פי אותו אתוס, על פי אותו דבק, על פי אותו חוק. כל השסעים היו כאן קודם, ועכשיו הם חשופים ומעוררי מחלוקת.

פרק 1: פתיחת תלמודי התורה

מבין הרגעים שהדגימו את חלוקת המדינה לשבטים שונים, מעטים היו בולטים כמו הוראתו של מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב קניבסקי, לפתוח את תלמודי התורה, בזמן שבתי הספר הכלליים סגורים. בפרק הראשון של הסדרה, נבחנת האוטונומיה החרדית, בה החלטה של רב גוברת על החלטות הפוליטיקאים והפקידים.

צפו בפרק הראשון בסדרה

פרק 2: החרדים בין הסתגרות להשתלבות

על רקע שנים של תהליכי השתלבות וישראליזציה, משבר הקורונה מוביל את החרדים להתכנסות והגבהת החומות. האם הפירוד יישאר לאורך זמן? האם נחוץ הסדר חדש בין החרדים ובין המדינה, או שיחסי הכוחות הפוליטיים מבטיחים כי מה שהיה הוא שיהיה?

צפו בפרק השני בסדרה

פרק 3: החיים בעיר שנשלטת בידי כנופיות פשע

בעיר הערבית אום אל פחם, לפחות בשטח, לא קיימת המדינה ומי ששולט הן כנופיות הפשע. האם איסוף אלפי כלי הנשק הוא שימנע את האלימות הגואה? וגם - איך משפיעה מערכת הנורמות הנפרדת כמעט לגמרי משאר האוכלוסייה - על ההתמודדות עם הקורונה?

צפו בפרק השלישי בסדרה

פרק 4: מפעל הקפה המצליח שעזב את שפרעם אחרי 52 שנה

מפעל קפה אל נח'לה הוקם בשפרעם בשנת 1968. מאז הוא התפרש לתשעה בניינים שכורים. אז מדוע אחרי כל כך הרבה שנים החליט בעל המפעל להעבירו לאזור התעשייה היהודי שליד העיר?