חיסון לקורונה
צילום: אי-פי

היעד של משרד הבריאות לקופות החולים: חיסון של שני מיליון בני אדם בתוך 42 יום

הקופות נערכות במרץ, אך יש קופות שמדווחות על מחסור באחיות • קופת חולים מאוחדת תחסן עשרת עלפים ביום, לאומית - 7,000, מכבי - 25 אלף, וכללית 40 אלף ביום • כמה זמן של הגבלות יצטרך קבינט הקורונה להטיל אם יחכה עם ההכרעות?
כתבי כאן חדשות
06 בדצמבר 2020
20:44

בשיחות בין קופות החולים ומשרד הבריאות הוצב בפני קופות החולים יעד של ארבעה מיליון חיסונים לשני מיליון בני אדם ב-42 ימים, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. מנה ראשונה בתוך שלושה שבועות, ומנה שנייה אחרי 21 יום.

קופות החולים מסרו כי הן מסוגלות לחסן בין 100-90 אלף מטופלים ליום. כללית 50-40 אלף, מכבי 25 אלף, מאוחדת עשרת אלפים ולאומית 7,000 מטופלים ביום. בכמה מהקופות יש מחסור באחיות, מכיוון שמבצע החיסונים יתנהל גם במקביל למבצע חיסוני השפעת.

משרד הבריאות המליץ הערב בדיון בקבינט הקורונה על הטלה מיידית של הגבלות שתאפשר לקצר את משך זמנן. המשרד הציג שתי אפשרויות, סגר או "ריסון מהודק". בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי המשרד הציג את המפתח לכמה ימים יצטרכו להשתמש בכל אפשרות. 

לפי המפתח, אם הקבינט יחכה עוד שבוע להטיל את ההגבלות אז יידרשו 33 ימים של "ריסון מהודק" או 18 ימים של סגר. אם יחכו שבועיים אז יזדקקו כבר ל-40 ימי "ריסון מהודק" או 22 ימי סגר. ואם שרי הקבינט ימתינו עם ההכרעות ויחליטו על הגבלות רק עוד שלושה שבועות אז כדי להוריד את התחלואה לאלף נדבקים ביום האזרחים יצטרכו להיות במתווה של "ריסון מהודק" 47 ימים או 25 ימי סגר מלא. 

המחלוקת סביב פתיחת הקניונים בקבינט הקורונה נמשכה לא רק בין משרד הבריאות לשרי האוצר והכלכלה, אלא גם בין ראש המועצה לביטחון לאומי שהתנגד לפתיחה וסגנו שכן תמך. הנתונים של משרד האוצר מראים כי אם המסחר יסוג לאחור וייסגר זה יעלה כמיליארד שקלים וחצי כל שבוע.

הדיון בקבינט הקורונה הסתיים היום ללא הכרעות. אחרי יותר משלוש שעות של דיונים הוחלט לקיים דיון נוסף מחר בערב. הוחלט להאריך את פיילוט הקניונים ב-24 שעות נוספות, עד לקבלת החלטה בנושא מחר. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "אפשר לחכות 24 שעות".

נתניהו הוסיף בדיון כי "פתחנו את המשק והייתה עלייה פראית בתחלואה - אסור להמתין, זו טעות. לחכות ולהטיל סגר של שבועיים זה סבל גדול". ישראל כ"ץ השיב כי עדיף סגר לילה, אך ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש הסביר שהערך של סגר לילי נמוך. שרים אמרו לכאן חדשות כי הם הופתעו מהמלצת הממונה לסגר מלא שכולל גם את מערכת החינוך.

השתתפו בהכנת הידיעה: קטי דור, גילי כהן, מואב ורדי וליאל קייזר