חיסון
צילום: אי-פי

אוכלוסיות סיכון או צוותים? כך ייקבע מי יחוסן קודם

בכל העולם עוסקים בשאלה הזו, אך היא נגזרת של שאלות אחרות: האם עדיף לעצור את התמותה שעולה או למנוע את התפשטות המגפה?
מאיה ראכלין
06 בדצמבר 2020
22:23

בכל העולם עוסקים בשאלה מי יתחסן קודם, קבוצות סיכון או עובדים חיוניים, אך התשובה לשאלה הזאת תלויה בעוד כמה שאלות חשובות שכל מדינה צריכה לענות עליהן - מה המטרה הסופית שלנו? האם עדיף לעצור את התמותה שעולה או למנוע את התפשטות המגפה? 

אם נרצה לעצור את התמותה צריך לחסן קודם קבוצות סיכון. בסוף, חלק קטן מהנדבקים נמצא בסכנת חיים. אם יחסנו את המבוגרים ואת הסובלים מסיבוכים רפואיים, שיעור התמותה יירד. בארגון הבריאות העולמי מאמינים שזאת הדרך הנכונה. אחרי הכול, איבדנו כבר יותר ממיליון וחצי בני אדם בגלל נגיף קטן אחד. ומצד שני בארצות הברית, למשל, אומרים  כי עכשיו צריך למנוע תחלואה ולחזור לשגרה.

כדי להגיע לשם צריך לחסן עובדים חיוניים. הם יוצאים, מסתובבים, ונושאים איתם את הנגיף. ואם הם מושבתים, גם מערכות כמו בתי ספר ובתי חולים – לא מתפקדות, ואנחנו לא יכולים להמשיך בחיינו. המנצח המסתמן הוא השילוב – בתי האבות, מקור להתפרצות כמעט בכל מדינה.

בשיחות בין קופות החולים ומשרד הבריאות הוצב בפני קופות החולים יעד של ארבעה מיליון חיסונים לשני מיליון בני אדם ב-42 ימים, כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11. מנה ראשונה בתוך שלושה שבועות, ומנה שנייה אחרי 21 יום.

בשישי בערב אמר המשנה למנכ"ל המרכז הרפואי שיבא בתל השומר, פרופ' ארנון אפק כי הוא "נוטה לחשוב שתהיה בעיה לשכנע את הציבור להתחסן". בחמישי הודיע משרד הבריאות כי שילש את כמות החיסונים שירכוש מחברת מודרנה, ויקנה כמות שתספיק לשלושה מיליון אזרחים.