סגר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השרים בקבינט הקורונה אישרו: סגר לילי כבר מיום רביעי

לפי המתווה שגובש, בזמן העוצר ייאסר המסחר ויוטלו הגבלות תנועה. קניונים ושווקים יוכלו להיפתח למעט בערים האדומות. השבים מחו"ל יעברו בדיקות קורונה כתנאי להמשך בידוד ביתי. מי שיסרב - יישלח לבידוד במלונית. מתווה איי תיירות ירוקים באילת וים המלח ימשיך לפעול • תנאים ייקבעו להטלת הגבלות נוספות: מעבר ל"ריסון מהודק" ולאחר מכן סגר מלא
כתבי כאן חדשות
07 בדצמבר 2020
08:26
עודכן ב 21:42

קבינט הקורונה אישר הערב (שני) סגר לילי החל מיום רביעי. לפי המתווה שגובש, ייאסר המסחר ויוטלו הגבלות תנועה במהלך שעות העוצר. בנוסף, קניונים ושווקים ייפתחו, למעט בערים האדומות. מוזיאונים יוכלו לפעול באופן מוגבל על פי סיכום בין משרדי הבריאות והתרבות. השבים מחו"ל יעברו בדיקות קורונה כתנאי להמשך בידוד ביתי, ומי שיסרב יישלח לבידוד במלונית. עוד הוחלט - מתווה איי תיירות ירוקים באילת וים המלח ימשיך לפעול. 

שר הפנים אריה דרעי סירב להשתתף בהצבעה, בטענה כי לא יתמוך בהחלטה משום שצריך להביא את כלל התקנות כעת ולא לדון על כך מחר. "החלטה על שעות הסגר ושאר הפרטים משמעותה להיות חותמת גומי", אמר השר.

מוקדם יותר דנו השרים בחלופות לסגר הלילי - סגר מלא או "ריסון מהודק", בו תומך ממונה הקורונה נחמן אש. לטענת אש, צעד זה יביא לצמצום התחלואה לעומת החלת סגר לילי שיביא באופן ודאי לסגר מלא ב-2 בינואר. מ״מ המפכ"ל, מוטי כהן, הביע עמדה דומה ואמר שסגר לילי אינו אפקטיבי. דיון קבינט נוסף יכריע מתי יוטלו הגבלות נוספות, ובהתאם לאילו מדדים. 

אילו חלופות לסגר הלילי הוצעו לשרים בקבינט?

> "ריסון מהודק" - סגירת המסחר כולו, והשבתת מערכת החינוך בערים האדומות והכתומות - שיתחיל ב-20 בדצמבר, או כשמספר הנדבקים היומי יעמוד על 3,500 ומקדם ההדבקה יהיה 1.35

>  סגר מלא, החל מ-2 בינואר או כשמספר הנדבקים  היומי יהיה גדול מ-4,500 או שמקדם ההדבקה יעמוד על 1.45.


במהלך הדיון אמר ראש המל"ל מאיר בן שבת לממונה הקורונה אש: "ניסינו סגר מהודק בשבוע הראשון של הסדר והוא לא היה אפקטיבי". אש השיב ואמר שבשבוע אחד אי אפשר לבדוק אפקטיביות. שר האוצר ישראל כ"ץ הביע תמיכה בסגר לילי, באומרו כי יש בו כדי לצמצם את התחלואה במגזר הערבי. לעומתו, שר החוץ גבי אשכנזי טען כי הסגר הלילי לא יוריד את מקדם ההדבקה. "יש פער בלתי נסבל בין ההחלטות הקבינט למצב בשטח", אמר אשכנזי. 

השרה מירב כהן מתחה ביקורת על יישום החלטות הקבינט. "יש לנו בעיית ביצוע קשה", אמרה כהן. "לא העלנו את הקנסות יותר מחודש,  החלטנו על הגבלות בערים כתומות שלא בוצעו". השר אריה דרעי טען בפני השרים כי אם רוצים שהבידוד יהיה אפקטיבי, צריכים לקצר אותו. "לפי הנתונים, כ-50% אחוז ממי שחייב בידוד לא שומרים עליו", אמר השר. "לגבי השבים מחו"ל - מלונית כחלופת בידוד תפתור חלק מהבעיה הזאת".

 

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, מיכאל שמש, דקלה אהרן-שפרן ונוב ראובני