לקראת חיסון קורונה
גטי אימג'ס

היום: מבצע חיסוני הקורונה יוצא לדרך בבריטניה

העולם כולו יצפה בבריטניה מפשילה שרוולים ומתחילה לקבל את החיסון של פייזר - למרות הביקורת על המהירות שבה אושר • עם יותר מ-61,000 מתים מתחילת מגפת הקורונה, פשוט אין לה זמן לחכות • שר הבריאות הבריטי: "זו ההתחלה של הסוף"
דב גיל-הר
07 בדצמבר 2020
08:43
עודכן ב 06:11

מבצע החיסונים הגדול בבריטניה יוצא לדרך: מנות החיסון הראשונות של פייזר וביונטק הגיעו לבתי חולים ברחבי בריטניה, מוכנות לדקירות המזרק הראשונות היום (שלישי). זו תהיה הפעם הראשונה שהחיסון המדובר ינוסה בקרב אוכלוסייה רחבה במסגרת מבצע החיסונים הראשון נגד קורונה בעולם המערבי, וקמפיין החיסונים הגדול והמורכב ביותר בתולדות בריטניה.

חיסון קורונה חברת פייזר, אילוסטרציה	חיסון קורונה חברת פייזר, אילוסטרציה

שר הבריאות הבריטי, מאט הנקוק: "זהו יום הניצחון בו נתחיל להפיץ את חיסון הקורונה ברחבי המדינה. מדובר בתחילת הסוף של המגפה. אנו עדיין לא שם, חשוב להמשיך להקשיב להוראות, אך אנו יכולים לראות אור בקצה המנהרה".

פרופ' סטיבן פוביס, מנהל ה-NHS (שירותי הבריאות הבריטיים) אמר לסקיי ניוז כי האישור המהיר של החיסון, וההתחלה המזורזת של מבצע החיסונים, אין פירושם שסיום המגפה נראה באופק. "ייקח לנו חודשים רבים לחסן את כל מי שזקוק לחיסון", ציין.

החיסונים הראשונים יינתנו ב-50 בתי חולים באנגליה, סקוטלנד, וויילס וצפון אירלנד לצוותים רפואיים ולאזרחים ותיקים מעל גיל 80. חלק מהמחוסנים – דיירי בתי אבות שמסוגלים להשתנע לבית החולים. צוותי ה-NHS עבדו בסוף השבוע שעות נוספות כדי להכין את נקודות החיסון מחד, ואת רשימות המתחסנים הראשונים מאידך. מי שיזכה לקבל את החיסון השבוע, יקבל כבר תור למנה השנייה בעוד שלושה שבועות.

4 מיליון מנות חיסון צפויות להגיע לממלכה עוד ב-2020. מרכזי חיסון המוניים כמו אצטדיוני כדורגל ייפתחו רק כשתגיע אספקה משמעותית יותר. בריטניה קנתה 40 מיליון מנות של חיסון פייזר שמספיקות ל-20 מיליון איש, אך רובן יגיעו בשנה הבאה.

המכשולים הלוגיסטיים גדולים: יש לאחסן את החיסונים פייזר וביונטק באריזות המכילות 975 מנות בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות, ולא ניתן לפצל אותן בקלות למנות קטנות כדי להעבירם למרכזי חיסון קטנים (כמו בתי אבות). ניתן לשנע את המטען היקר ארבע פעמים בלבד, והחיסון ישרוד בטמפרטורת מקרר סטנדרטי רק חמישה ימים.

ד"ר ג'ון ריין, מנכ"ל הרשות הרגולטורית לתרופות ומוצרי בריאות (MHRA), שהעניקה לחיסון את האישור המזורז בשבוע שעבר, אמר כי "המטרה שלנו היא להבטיח שהחיסון יגיע לאנשים בבתי אבות, לתושבים שם, בצורה הכי בטוחה שאפשר. אז כולם עובדים קשה עם הקולגות שלנו ב-NHS כדי לוודא שזה יקרה בבטחה".

העולם כולו יצפה בבריטניה מפשילה שרוולים ומתחילה לקבל את החיסון של פייזר, למרות הביקורת על המהירות שבה אושר. עם 61,245 מתים מתחילת המגפה, פשוט אין לה זמן לחכות.