אילוסטרציה

יחידת הסייבר בלהב 433 פתחה בחקירת התקיפה נגד חברת שירביט

בין מסמכי שירביט שפורסמו: מסמך עם פרטיו של ח"כ דיכטר • הסתדרות עובדי המדינה דורשת לבחון מחדש את ההתקשרות עם חברת שירביט • האוצר בתגובה: אירוע דליפת המידע נמצא בבדיקה. החלטות יתקבלו בהתאם לממצאים
דנה ירקצי ומשה שטיינמץ
07 בדצמבר 2020
10:15
עודכן ב 14:33

הפריצה לחברת שירביט: יחידת הסייבר בלהב 433 פתחה בימים האחרונים בחקירת התקיפה נגד חברת הביטוח.

בתוך כך, הסתדרות עובדי המדינה דורשת מהחשב הכללי באוצר לבחון מחדש את ההתקשרות עם חברת שירביט המבטחת את עובדי המדינה. הבוקר (שני) אמר אריאל יעקבי, יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, לכאן חדשות, כי הוא דורש לבחון את כלל החברות אשר מקיימות התקשרות ומחזיקות במידע על אודות עובדי מדינה. בין המסמכים שפורסמו היה גם מסמך עם פרטיו האישיים של חבר הכנסת וראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר.

ב-5.12 בוצעה העברה של 5.4 יחידות ביטקוין לארנק של בלאק שאדו, קבוצת ההאקרים שביצעה את מתקפת הסייבר. עדיין לא ברור מי ביצע את העברה, ובאותה מידה ההאקרים יכולים היו לבצע לעצמם העברה כדי להראות שמתבצעת פעילות.

במכתב ששלח לחשב הכללי, יהלי רוטנבג, כתב יעקבי: "כידוע לך בין חברות הביטוח שזכו במכרז ביטוח רכב לשנת 2011 המיועד לעובדות ועובדי המדינה, בני זוגם וכן לגמלאי המדינה, נכללת גם חברת הביטוח שירביט. בשלב זה ועד לתוצאות הבדיקה כאמור, עובדי המדינה נמצאים בחוסר ודאות לגבי חידוש/המשך התקשורות בפוליסת ביטוח לשנת 2021 מול חברת שירביט. בשים לב לסד הזמנים, אנו דורשים כי יפורסמו הנחיות מפורטות על ידי החשב הכללי כיצד לנהוג בדבר חידוש/המשך התקשרות לשנת 2021".

יעקבי אומר כי חובה לשמור על הפרטיות של עובדי המדינה. "יש עובדי מדינה שפועלים בפיקוח ואכיפה וככל שהם כאלה יש על המדינה חובה מוחלטת לשמור מכל משמר עליהם ועל בני משפחותיהם. שירביט התחייבה בהליך ההתקשורת עם המדינה לשמירת פרטי עובדי המדינה ואנחנו מצפים מממנה לפתור את כל הבעיות שנובעות מפריצת המערכות שלה".

עמית גל, סגן בכיר לממונה על שוק ההון והביטוח, אמר בדיון הדחוף בוועדה לטכנולוגיה ומדע בעקבות מתקפת הסייבר על החברה: ״אין מדיניות ממשלתית בנושא תשלום כופר. נושא המשא ומתן והתשלום הוא רק באחריות החברה״. 

באוצר מסרו בתגובה: ״אירוע דליפת המידע בחברת שירביט נמצא כעת תחת בדיקה ופיקוח של רשות שוק ההון ומערך הסייבר הלאומי. אנו רואים את האירוע בחומרה ועוקבים אחר ההתפתחויות בנושא וממצאי הגורמים המפקחים. החלטות יתקבלו בהתאם לממצאים ובכפוף לכל דין״.