מזוז
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפני תום כהונתו: שופט בית המשפט העליון מני מזוז הודיע על פרישה

השופט בן ה-65 אמור היה לכהן בתפקיד עד לגיל 70, אך הודיע שיעזוב לפני תום כהונתו "מטעמים אישיים". בפורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים" בירכו: "הגיע הזמן שמי שהעדיף להגן על הריסת בתי מחבלים על פניהם של חיילי צה"ל היה פורש מזמן"
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
07 בדצמבר 2020
18:51
עודכן ב 19:11

שופט בית המשפט העליון מני מזוז הודיע הערב (שני) כי יפרוש מתפקידו "מטעמים אישיים" בטרם הגיע לסוף כהונתו. מזוז, שכיהן בעבר כיועץ המשפטי לממשלה, נולד בשנת 1955, ונותרו לו ארבע שנים נוספות לכהן כשופט עליון. מזוז הוא שופט העליון השני בזמן האחרון שפורש לפני גיל 70: קדם לו צבי זילברטל שפרש ב-2017, כשהיה בן 67. 

בהודעת פרישתו כתב מזוז: "בתום שש וחצי שנות כהונה בבית המשפט העליון וכ-40 שנה שאותן הקדשתי לשירות הציבורי הגעתי מטעמים אישיים לכלל החלטה לסיים את כהונתי כשופט בית המשפט העליון. בשנים האחרונות הקדשתי את מרב זמני ומרצי לעשייה שיפוטית ואני מודה לנשיאה, לחברותיי וחבריי השופטות והשופטים על ההזדמנות שניתנה לי לכהן לצידם ולתרום יחד עמם לקידום שלטון החוק ולשמירה על ערכי הדמוקרטיה בישראל".

פורום המשפחות השכולות, "בוחרים בחיים", מסר בתגובה לפרישתו של השופט מזוז כי "טוב מאוחר מלעולם לא. הגיע הזמן שמי שהעדיף להגן על הריסת בתי מחבלים על פניהם של חיילי צה"ל היה פורש מזמן. מארגון זכויות האדם "בצלמו" נמסר כי פרישת מני מזוז היא "בשורה טובה לאזרחי ישראל". לדברי הארגון, "מני מזוז היה שופט כושל, ששפט בניגוד ענינים ושיקר פומבית. אין שום פסיקה חשובה לטובת אזרחי ישראל", דברי הארגון.

בחודש מאי נקלע מזוז לסערה, כשכינה את שר המשפטים אמיר אוחנה "שר לעומתי". מזוז נשאל בכנס על הביקורת שהשמיע אמיר אוחנה והשיב כי "המצב של שר משפטים לעומתי הוא בעייתי, מטריד ומציק". מאוחר יותר, בעקבות עתירה שהגיעה אליו, הוא אף הקפיא זמנית את כוונת אוחנה להאריך את כהונתו הזמנית של דן אלדד כממלא מקום פרקליט המדינה. נציב תלונות הציבור על שופטים, אורי שוהם, קבע כי היה ראוי שמזוז יימנע מהאמירה.