עוצר בשכונת רמות בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עקב קשיים משפטיים: הממשלה בוחנת חלופות לסגר הלילי

ישיבת הממשלה שתוכננה להערב על פרטי המהלך נדחתה למחר • עו"ד רז ניזרי לשרי הממשלה: "לא יהיה ניתן להטיל סגר לילי מבחינה משפטית" • משרד הבריאות הודיע לקופות החולים: היערכו למתן חיסונים מ-20 בדצמבר
כתבי כאן חדשות
08 בדצמבר 2020
08:55
עודכן ב 19:31

הממשלה הודיעה היום (שלישי) כי בעקבות קשיים משפטיים נבדקות חלופות לסגר הלילי עליו החליט קבינט הקורונה אתמול. זאת לאור עמדת היועץ המשפטי לפיה כדי להטיל מגבלות משמעותיות על חופש התנועה צריך עמדה של משרד הבריאות שיש בכך תועלת ברורה. משרד הבריאות ממשיך לעבוד על ניסוח הצעת ההחלטה ולכן ישיבת הממשלה שתוכננה להערב תדחה והיא צפויה להתקיים מחר.

בתוך כך, בישיבת של מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי עם מנהלי קופות החולים, קיבלו הקופות הנחייה להיערך לתחנת חיסון האוכלוסיה ב-20 בדצמבר. בתי החולים צפויים להתחיל לחסן את הצוותים הרפואיים עוד קודם.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, הודיע היום לשרי הקבינט כי לא יהיה ניתן להטיל סגר לילי מבחינה משפטית, כאשר עמדת משרד הבריאות היא שהמהלך אינו יעיל. הנושא צפוי לעלות בישיבת הממשלה, כשכרגע לא ברור אם אכן המהלך יצא אל הפועל.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, הביע היום חשש כי יהיו מי שיישתמשו באמתלת החיסון ויתחילו להתפרע, כלשונו. בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר פרופ' לוי: "נהיה מוגנים על ידי החיסון בעוד זמן רב. לכן חשוב להמשיך לנקוט בכל צעדי ההגנה ומניעת התחלואה. אנחנו בפתחו של מבצע מבצע חיסונים שצפוי להתחיל כבר בינואר. זה מבצע לוגיסטי מורכב מאוד. בשלבים הראשונים לא נחסן ילדים כי הניסויים של החברות על ילדים טרם הושלמו. באשר לסגר הלילי אמר לוי כי "יש התלבטות לגבי היכולת של עוצר לילה לצמצם תחלואה. זה ניסיון לצמצם באופן שלא יפגע מאוד בכלכלה וימנע אולי סגר שלישי".

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, משה בר סימן טוב, אומר הבוקר כי ישנם מקומות שבהם הפוליטיקה מנהלת את המגפה ודוחקת שיקולים אחרים וכך היה בחלק מן המקרים בארץ. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, אמר בר סימן טוב: "חלקים שהייתי מעורב בהם, בפתיחה של מערכת החינוך במאי, היו המון לחצים. אנחנו כולנו נסחפנו עם הלחץ הזה, אנחנו כולנו כממשלה, אני הייתי חלק מהתהליך הזה״.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב:

בר סימן טוב ציין כי הוא חושב שחקיקת חוק חובת חיסון תהיה טעות. הוא אמר עוד כי הוא מופתע לטובה מהמהירות ומכמות החיסונים שיגיעו: "הערכתי שיגיעו רק במחצית הראשונה של 2021. אני רוצה להתחסן ואני מבין גם את ערך הדוגמא האישית, אני רוצה שגם בני המשפחה שלי יתחסנו. אבל אני מבין את החשש של אנשים ולכן מה שחשוב זו הסברה ודוגמא אישית ולא תמריצים או חיוב האוכלוסיה". 
הוא שלל את השמועות על כניסתו למפלגת "המקצוענים": אני שמח על ההזדמנות להכחיש את המעורבות. פקידות לא צריכה להתערב בפוליטיקה". אני לא מעוניין בפוליטיקה ואני משדר מספיק חוסר עניין כדי שלא יציעו לי".

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי אתמול אובחנו 1,837 נדבקים בקורונה - זאת מתוך 67,081 תוצאות בדיקות שהתקבלו. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.8%. מספר החולים במצב קשה עומד על 315, מתוכם 107 מונשמים. מניין המתים מפרוץ המגפה עומד על 2,924 ומספר החולים הפעילים הוא 13,949.

ממונה הקורונה במגזר הערבי איימן סייף התראיין הבוקר לתוכנית "קלמן ליברמן" ואמר כי: "אנחנו נמצאים במגמת עלייה בכל הארץ. סגר לילי אמור לתרום במידה מסויימת להורדת התחלואה. יעילותו מוטלת בספק - אך הרצון הוא להימנע מסגר כללי במדינה". עוד ציין סייף כי "גם הסגרים המקומיים פחות אפקטיביים, אבל זה עוד כלי להתמודדות. העוצר הנקודתי על ישובים אדומים ממשיך אך הירידה בתחלואה במגזר הערבי - מ-40% לפחות מ-30% - הוא תוצאה של עלייה בתחלואה בחברה הכללית".


כאמור, אתמול אישר קבינט הקורונה סגר לילי החל מיום רביעי. לפי המתווה שגובש, ייאסר המסחר ויוטלו הגבלות תנועה במהלך שעות העוצר. בנוסף, קניונים ושווקים ייפתחו, למעט בערים האדומות. מוזיאונים יוכלו לפעול באופן מוגבל על פי סיכום בין משרדי הבריאות והתרבות. השבים מחו"ל יעברו בדיקות קורונה כתנאי להמשך בידוד ביתי, ומי שיסרב יישלח לבידוד במלונית. עוד הוחלט - מתווה איי תיירות ירוקים באילת וים המלח ימשיך לפעול.