-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כפי שנחשף בכאן חדשות: הממשלה תצביע על הגבלות ביישובים יהודיים בלבד

לפי טיוטת המלצות משרד הבריאות, השרים מתבקשים לאשר סגר לילי ביישובים עם רוב יהודי, מבלי לקרוא לזה "סגר": איסור על אזרחים לשהות במקום שאינו מקום מגוריהם החל מ-17:30 ועד שתים עשרה בלילה, ואיסור על התקהלות של שני אנשים ויותר למעט אנשים שגרים יחד
ליאל קייזר, גילי כהן ועמיחי שטיין
09 בדצמבר 2020
08:36
עודכן ב 21:13

ישיבת הממשלה שהייתה אמורה לאשר אמש (רביעי) הגבלות קורונה לחנוכה - נדחתה להיום, ערב החג. כפי שפורסם אתמול בכאן חדשות, הממשלה תצביע על הגבלות ביישובים יהודיים בלבד. לפי טיוטת המלצות משרד הבריאות שהועברה לשרים, החל מ-10 בצמבר עד 18 בדצמבר, מ-17:30 בערב עד שתים עשרה בלילה, ביישובים שבהם יש רוב יהודי ייאסר על אזרחים לשהות בבתים שאינם מקום מגוריהם.

כמו כן, תיאסר התקהלות של שני אנשים או יותר, למעט אנשים הגרים באותו מקום, כולל בטקס דתי או בתפילה, במרחב הציבורי, במרחב הפרטי או במקום ציבורי או עסקי. ההגבלות לא יחולו על יישובים שהוגדרו כ"איי תיירות".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין רז נזרי, התייחס היום בריאיון לשלי וגואטה בכאן רשת ב לחזרה מהכוונה להטיל סגר לילי בשל קשיים משפטיים: "אני לא רופא, אני משפטן. כל הסיפור הזה של איזון בין כלכלה לבריאות זה הכרעות לא פשוטות. תפקידנו לסייע לממשלה בגבולות הדין, אבל כאן לא ניתן לנו הסבר מקצועי". 

האזינו לריאיון המלא עם המשנה ליועמ"ש רז נזרי:  

סגן שר הבריאות, חבר הכנסת יואב קיש, אמר הבוקר לאריה גולן בכאן רשת ב כי ככל הנראה לא תהיה ברירה אלא להיכנס ל"ריסון מהודק", כלשונו, שבו הכול יהיה סגור מלבד מערכת החינוך ועבודה תתקיים בלי קהל. קיש הוסיף: "אני מקווה שאטעה ונוכל להשאיר את הקניונים פתוחים, אך להערכתי כבר בשבוע הבא יוטלו המגבלות".

האזינו לריאיון המלא עם קיש:

החשש ממשבר עם איחוד האמירויות 

בתוך כך, במשרד הבריאות התכוונו להפוך את איחוד האמירויות לאדומה, אך בלחץ משרד החוץ היא תישאר ירוקה. במשרד הבריאות אמרו כי הם בוחנים מדי שבועיים את מידת התחלואה באיחוד האמירויות וקבעו כי לנוכח העובדה שהמדינה נחשבת לירוקה, השבים ממנה לא יזדקקו לבידוד. 

גורם במשרד החוץ אמר לכאן חדשות שבעקבות החשש ממשבר מדיני מול איחוד האמירויות, שר החוץ גבי אשכנזי שוחח עם שר הבריאות יולי אדלשטיין. בשיחות בין הצדדים ועם גורמים במועצה לביטחון לאומי הוחלט כרגע לא להכריז על איחוד האמירויות כמדינה אדומה. אם הנושא יעלה שוב, לא תתקבל החלטה ללא אישור משרד החוץ.

גורמים במשרד הבריאות הביעו דאגה והסבירו שבאיחוד לא הגיעו לקריטריונים של מדינה אדומה, אך נוכח חשש מהחמרת המצב והגעת ישראלים רבים למדינה, עלתה האפשרות לנסות למנוע כניסת תחלואה מסיבית ממנה. הגורמים הוסיפו שאם המצב באמירויות יוחמר ועל פי הקריטריונים יהיה צורך להפוך אותה לאדומה - כך ייעשה.