עוני בישראל, 2020
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הדוח האלטרנטיבי של ארגון לתת: זינוק במספר המשפחות במצוקה בעקבות משבר הקורונה

לפי מחקר שערכה עמותת לתת, 38.6% מהמשפחות בישראל סובלות ממצוקה כלכלית - תוספת של 422,000 בתי אב בהשוואה לטרום המשבר • מעמד הביניים התכווץ, כשליש ירדו לפחות רמה אחת במדרג הכלכלי • הנשיא ריבלין: "דוח מהקשים שקראתי, מראה כיצד המשבר הפך מבריאותי למשבר כלכלי וחברתי עמוק". מנכ"ל ארגון לתת: "אם הממשלה לא תשקיע באוכלוסיות הפגיעות, הקריסה תהיה בלתי נמנעת. אנו צפויים לשנים ארוכות של מיתון"
נופר משה פרדו
09 בדצמבר 2020
11:00

משבר הקורונה בכלכלה: שיעור העוני בישראל זינק מהיקף של כחמישית מהמשפחות לכמעט שליש. כך פורסם היום (רביעי) בדוח המחקר השנתי של ארגון לתת שהוגש לנשיא ראובן ריבלין. לפי נתוני המחקר, שנאספו בחודש אוקטובר והתבססו על מדגם מייצג של 1,350 נדגמים בגילאי 18 ומעלה, 38.6% מהמשפחות בישראל סובלות ממצוקה כלכלית - תוספת של 422,000 בתי אב בהשוואה לטרום המשבר.

עוד עולה מהמחקר כי מעמד הביניים נפגע באופן חמור במשבר הקורונה והצטמצם בשישית (15.5%). כשליש (29%) מבני המעמד הבינוני ירדו לפחות רמה אחת במדרג הכלכלי. 37.8% ממעמד הביניים הנמוך ירד למעמד נמוך או אל מתחת לקו העוני. כמו כן, הצורך בסיוע מגורמים חיצוניים זינק ב-70%. רבע מהאוכלוסייה (24%) הזדקקה לסיוע ולא קיבלה אותו.

הנשיא ריבלין הגיב לנתונים ואמר: "זהו דוח קשה וכואב, מהקשים שקראתי ועמדו לנגד עיני. הוא מראה כיצד משבר הקורונה הפך ממשבר בריאותי למשבר כלכלי וחברתי רחב ועמוק". עוד הוסיף ריבלין כי לצד הפגיעה הממשית במעמד הביניים, מתברר שהאוכלוסיות הכי הפגיעות - סובלות בצורה הקשה ביותר בזמן המשבר הנוכחי.

מנכ"ל לתת ערן וינטרוב דיבר במושגים דומים על המשבר. "הקורונה התפרצה כמגפה בריאותית, אך התפתחה למגפה כלכלית-חברתית חסרת תקדים". וינטרוב הדגיש כי "אם הממשלה לא תשכיל להשקיע עשרות מיליארדים באוכלוסיות הפגיעות ביותר, הקריסה תהיה בלתי נמנעת" ואף התריע: "במצב זה אנו צפויים להתמוטטות החוסן החברתי ולשנים ארוכות של מיתון ופערים בלתי ניתנים לגישור".

המצוקה המדוברת מחלחלת גם לחינוך הילדים. 36.6% מהמשפחות הנתמכות בסיוע העידו כי מאז התפרצות המגפה, אחד או יותר מילדיהם החסירו ימי לימוד בבית הספר כי נאלצו לעבוד ולסייע בפרנסת המשפחה. 73.9% מהנתמכים העידו שאין ברשותם מחשבים ללמידה מרחוק, בהשוואה ל-33.3% מהאוכלוסייה הכללית שהעידו על כך.