הנדל והאוזר, היום

לקראת היפרדות דרך ארץ מכחול לבן - בשעה זו נפגש גנץ עם חברי הכנסת האוזר והנדל

בנט בביקורת מרומזת על גדעון סער: "לא מקימים מפלגות בשביל רק ביבי ורק לא ביבי" • פיזור הכנסת אושר לקריאה ראשונה בוועדה, התאריך המוצע - 16 במארס, בניגוד לעמדת ועדת הבחירות • סער מסר את התפטרותו: "מתכוון לחזור בראש כוח פוליטי גדול שיחליף את השלטון"
מיכאל שמש ויערה שפירא
09 בדצמבר 2020
10:24
עודכן ב 14:25

יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש היום (רביעי) עם חברי הכנסת מהאוזר והנדל. הבוקר התפרסם כי השניים צפויים להתפטר ולהצטרף למפלגתו החדשה של גדעון סער. מקורבים לגנץ סיפרו לכאן חדשות כי הוא לא ידרוש מהאוזר והנדל להתפטר מייד אלא ימתין להתפתחויות ולפי זה יחליט בהמשך.

בתוך כך, יו"ר ימינה נפתלי בנט ביקר באופן מרומז את גדעון סער ואמר כי "לא מקימים מפלגות בשביל רק ביבי ורק לא ביבי". בנט אמר את הדברים במליאת הכנסת. קודם לכן, הכנסת אישרה בקריאה הטרומית את החוק המעגן את מעמדה של העדה הדרוזית כשוות זכויות בישראל, למרות שלא עברה בוועדת שרים לחקיקה והועלתה להצבעה ללא תמיכת הממשלה. 77 ח"כים תמכו בה, ללא מתנגדים.

כמו כן, בניגוד לעמדת ניסנקורן - חברי הליכוד והמפלגות החרדיות הצטרפו להצעת החוק של איילת שקד, שתאפשר למרכז לגביית קנסות לגבות את הפיצויים שנפסקים נגד טרוריסטים בבתי משפט צבאיים. ההצעה עברה בקריאה הטרומית.

ועדת הכנסת אישרה מוקדם יותר לקריאה הראשונה את הצעת החוק לפיזור הכנסת. המועד המוצע לבחירות לכנסת ה-24 - 16 במארס, בניגוד לעמדת ועדת הבחירות. האישור כפוף לרוויזיה.

במקביל, חבר הכנסת גדעון סער מסר ליו"ר הכנסת יריב לוין את התפטרותו. סער אמר כי הוא מתכוון לחזור לכנסת ה-24 בראש כוח פוליטי גדול שיחליף את השלטון. חברי הכנסת מסיעת "דרך ארץ", צבי האוזר ויועז הנדל, יצטרפו היום לסער, שהודיע אמש על עזיבת הליכוד והקמת מפלגה חדשה, כך מעריכים מקורבים לשניים. 

ראש עיירית רמת גן כרמל שאמה הכהן הודיע כי הוא נשאר בתפקידו וכי לא יצטרף לסער. הוא כתב בפייסבוק כי היה שמח להוביל עם גדעון סער את התקווה החדשה להוביל לשינוי אמיתי, ואולם הוא התחייב לשרת את עירו ואת תושביה.

על פי ההערכות בליכוד, חברות הכנסת שרן השכל ומיכל שיר עשויות להודיע גם הן בקרוב על הצטרפותן למפלגתו של סער. זאת לעומת סגן השר יואב קיש, שניהל את מטה גדעון סער בפריימריז מול נתניהו - שישאר בליכוד.

אתמול בדיון בוועדה אמר יו"ר הוועדה, חבר הכנסת איתן גינזבורג כי "נראה שהקריאה הראשונה של החוק במליאה תהיה ביום רביעי, או יותר סביר - ביום שני". בתוך כך, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס פרסה בפני חברי ועדת הביקורת את תרחישי הבחירות האפשריים - בצל קורונה, ובהם בחירות בעמדות "הצבע וסע". 

עדס אמרה בנוגע להיערכות לבחירות בתקופת הקורונה כי היא מתנגדת להצעות חוק לקיצור תקופת הבחירות: "האתגר של בחירות בצל קורונה הוא גדול. נעמוד ב-90 יום. לא יותר וגם לא פחות".