שאול אמסטרדמסקי

אפקט הפחד: כך חברות הביטוח מנצלות את הקורונה כדי להגדיל מכירות

האם משרד הבריאות יוציא תרופות מצילות חיים מסל התרופות רק בגלל הקורונה? שאול אמסטרדמסקי נחשף לטריק החדש של חברות הביטוח, שמנצלות את המגפה כדי לדחוף לנו שקרים וביטוחים מיותרים
שאול אמסטרדמסקי
09 בדצמבר 2020
19:25

חברה שעובדת במשרד ממשלתי שלחה לי הבוקר את האס-אם-אס שהיא קיבלה דרך מועדון "טוב" שבאמת פשוט העיף לי את המוח. זו הודעה שנשלחה מחברת הביטוח איילון, והיא הולכת ככה: "על פי הפרסומים, עקב מגפת הקורונה, משרד הבריאות שוקל "לא להכניס לוועדת סל התרופות תרופות מאריכות ומצילות חיים".

אין שום קשר בין הסיפור של הקורונה לבין הסיפור של ביטוחי תרופות, ובפרט מה שהם כותבים פה, שכאילו שוקלים לא להכניס תרופו, מצילות חיים בגלל הקורונה... זה פשוט שקר גס. ועדת הסל עוד לא הגיעה אפילו לנקודה שבה היא מחליטה מה בפנים ומה בחוץ. ועל גבי השקר הזה, על גבי ההפחדות האלה, הם מוכרים ביטוחי בריאות לאנשיo שלא בהכרח צריכים אותם.

בואו נעשה טלפון. "נציגינו מטפלים בפניות קודמות. מיקומך בתור הוא... ראשון". מעולם לא הייתי ראשון בתור. מה זאת אומרת שבגלל מגפת הקורונה לא יהיו יותר תרופות מצילות חיים בסל? יכול להיות שהתרופות שלא... שקורונה יהיו לה תרופות שהן לא יהיו בסל ולכן ברגע שאתה רוכש את הכיסוי של תרופות שלא בסל הבריאות אתה תהיה מכוסה גם על התרופות האלה.

אבל איך יודעים עכשיו אם התרופות האלה יהיו בסל או לא יהיו בסל? אז זהו, שלא יודעים עדיין, כי עדיין התרופה היא לא... עוד פעם, זה משהו שהוא חדש לכולנו.

-תראה, יש תרופות מסוימות של סרטן לדוגמה שהן לא בסל.

-כמו מה?

-לא יודעת להגיד לך את השם של התרופה, אני עדיין לא רופאה.

-אז איך את יודעת?

-אני יודעת כי זה משהו שקרה לי עם לקוחה, אז את זה אני יכולה להגיד לך ודאית. תרופות שלא בסל זה לא תרופות שעולות 100, 200 שקלים...

-תודה רבה.

אוקיי. כל מה שהיא אמרה פה לגבי הקורונה זה פשוט קשקוש מוחלט. אין תרופות לקורונה, יש חיסונים לקרונה, כולם יהיו בסל, אין שום סיבה לעשות ביטוח תרופות בגלל זה. האם צריך בכלל באופן כללי לעשות ביטוח תרופות?

אז הינה גילוי נאות, לי ולמשפחה שלי יש ביטוח תרופות שלא נמצאות בסל בשביל הסיכוי המאוד מאוד מאוד קטן שיבוא היום ונצטרך דבר כזה. הסיכוי הזה הוא כל כך קטן משום שרוב מוחלט של התרופות מצילות החיים נמצאות בסל הבריאות. יש מקרים שתרופות סרטן שמתאימות לסוגי סרטן אחר, ואולי באיזה פרומיל של סיכוי יעזרו גם לסרטן שלכם, הן לא יהיו בסל, ואז רופאים דוחפים חולים לקחת את התרופות האלה באופן פרטי למרות שזה לא בהכרח ירפא או יועיל להם, אבל כל היתר ככלל בפנים. חברות ביטוח יכולות למכור ביטוח בכל מיני סוגים.

מה שמפריע לי הוא שחברת ביטוח משתמשת בטריקים הכי שפלים של הפחדה שלא ממש מבוססים על המציאות בשביל למכור ביטוח. חבר'ה, תעשו את זה בצורה הגונה.